Amulety

Amulety i talizmany – biżuteria w wyjątkowym stylu

Wśród najmodniejszych zawieszek do bransoletek i łańcuszków wciąż wymienia się minimalistyczne blaszki w różnorakich kształtach, niemniej w ostatnim czasie dużą popularność zyskały skrajnie inne zawieszki, przypominające amulety i talizmany. Większość z nich wygląda dość niewinnie, inne wpisują się w gotycki, tajemniczy klimat. Jedno jest pewne – obok takiej biżuterii nie sposób przejść obojętnie.

Magiczne właściwości amuletów i talizmanów

Amulety dostępne w klasycznych sklepach jubilerskich rzeczywiście przypominają biżuterię o magicznych właściwościach, ale taką biżuterią nie są. Zachwycają wyglądem, niekiedy symbolizują uczucia, poglądy czy dążenia, ale nie mają tajemnych mocy. Jednocześnie wiele osób twierdzi, że stylizowane są na rzecz prawdziwych amuletów i talizmanów, jakie znamy z opowieści o czarnoksiężnikach. Niegdyś uważano, że w amuletach drzemie tajemna moc, że dają ponad ludzką siłę albo chronią przez chorobami.

Ochronne działanie amuletów

Dziś zdecydowanie mniej osób wierzy, że amulety rzeczywiście mają jakieś magiczne właściwości, zwłaszcza jeśli nie są to przedmioty z wieloletnią historią. Natomiast często możemy spotkać się z przekonaniem, że amulet lub talizman zdobiony określonymi motywami może przynieść szczęście, podobnie jak zawieszka w kształcie czterolistnej koniczyny lub podkowy. Amuletom przypisuje się działanie ochronne – mają chronić przed nieszczęściami. Bardzo często traktowane są na równi z talizmanami, choć te ostatnie, zgodnie z definicją, mają chronić również przed działaniem złych mocy i duchów.

Modne amulety w formie zawieszek

Noszenie amuletów, nawet jeśli nie wierzymy w ich tajemne moce, zyskuje coraz większą popularność. Okazałe medaliony stoją w opozycji do minimalistycznych zawieszek, które mimo iż nadal bardzo modne, znudziły się niektórym miłośniczkom biżuterii.

Przeglądając blogi poświęcone tematyce modowej czy też śledząc poczynania celebrytek w mediach społecznościowych, możemy zaobserwować, że ich dekolty coraz częściej zdobią łańcuszki wyposażone w duże, okrągłe zawieszki. Amulety szczególnie dobrze wyglądają w zestawieniu z gładkimi bluzkami i sukienkami kończącymi się pod szyją, bądź wyposażonymi w stójkę lub golf. Kolor ubrania nie ma większego znaczenia, choć warto pamiętać, że zarówno złoto, jak i srebro „lubią się” z konkretnymi barwami.

Amulety w formie zawieszek mogą zdobić nie tylko łańcuszki, ale również bransoletki, oczywiście pod warunkiem, że mają niewielkie rozmiary. Zawieszka na bransoletkę nie może być zbyt duża, bo będzie przeszkadzała w codziennym funkcjonowaniu. Nie koniecznie musi być też w całości wykonana z metalu szlachetnego. Doskonale sprawdzą się również amulety z kryształów górskich a nawet z tworzyw sztucznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *