praca zdalna księgowych

Biuro rachunkowe – praca zdalna księgowych

Księgowość jest dziedziną, która zdecydowanie skorzystała na rozwoju najnowszych technologii. Dostęp do komputera podłączonego do sieci internetowej wystarczy, by móc prowadzić księgowość firmy za pośrednictwem programów księgowych online. Wystarczy również do tego, by móc prowadzić współpracę z biurem rachunkowym bez konieczności nieustannego wstawiennictwa w jego siedzibie. Praca zdalna księgowych, określona mianem księgowości zdalnej, to nic innego jak świadczenie usług księgowych na odległość.

Praca zdalna w księgowości

Jeszcze kilka lat temu praca zdalna w księgowości była rzadkością. Co prawda coraz więcej firm wyrażało chęć wystawiania faktur elektronicznych i wprowadzania dokumentów księgowych do specjalnych programów, ale księgowi nalegali, by rozmowy na temat spraw księgowych odbywały się w siedzibie biura. Na spotkaniach następowało przekazywanie dokumentów księgowych, sporządzanie rozliczeń, składanie podpisów i ustalanie zasad dalszej współpracy. Dziś, dzięki dostępności wielu różnych form komunikacji, rozmowy przedsiębiorcy z księgowym nie muszą odbywać się w cztery oczy. Do komunikacji można wykorzystać telefon, komunikatory internetowe, pocztę elektroniczną i oczywiście dedykowane programy księgowe.

Każdy księgowy może pracować zdalnie

Piętrzące się sterty dokumentów przestały być tym, co najlepiej kojarzy się z pracą księgowych. Dziś, zamiast zakładania kolejnych segregatorów, które za jakiś czas trafią do pokaźnego archiwum, zakłada się konta i tworzy foldery w programach księgowych. Profesjonalny księgowy nie kojarzy się już z dużą ilością teczek i wypełnianych odręcznie dokumentów. Znacznie częściej spotkamy go przy pustym biurku, na którym znajduje się jedynie komputer. Dzięki nowoczesnym technologiom każdy księgowy może pracować zdalnie.

Oczywiście praca zdalna możliwa jest wtedy, gdy nie tylko księgowy, ale również współpracujący z nim przedsiębiorca otwarty jest na nowoczesne metody współpracy i nie domaga się częstych bezpośrednich spotkań w siedzibie biura, nie nalega również na  gromadzenie papierowych dokumentów księgowych. Księgowy może przejść na pracę zdalną, gdy dochodzi do zamiany tradycyjnego formatu dokumentów w edytowalne wersje cyfrowe. Bardzo ważne jest również to, by dokumenty i dane o firmach przechowywane w formie elektronicznej, były odpowiednio zabezpieczone.

Praca zdalna księgowych – zalety

Współpraca z księgowym, który pracuje w trybie home office, to jeden ze sposobów na usprawnienie procesów finansowych zachodzących w firmie. Jest to możliwe, ponieważ wyraźnie przyspiesza obieg dokumentów. Poza tym zarówno księgowy, jak przedsiębiorca mają stały wgląd do bazy klientów i wprowadzonych do programu dokumentów księgowych. Zdalna księgowość to niemała oszczędność czasu. Obie strony transakcji, czyli zarówno przedsiębiorca, jak i księgowy, czerpią z tego mnóstwo korzyści. Warto również dodać, że niektórzy księgowi pracujący w trybie zdalnym, dostępni są nie tylko w standardowych godzinach pracy biura rachunkowego, ale również w godzinach wieczornych. Odbiorą telefon lub odpiszą na e-mail zawsze wtedy, gdy wymaga tego sytuacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *