Czy fototapety są wciąż modne?

Fototapeta to produkt przeznaczony do trwałego dekorowania ścian. Dobrej jakości fototapeta spełnia też inne funkcje, czyli pozwala na przykrycie nierówności i trudnych do zamalowania plam na ścianach. Najważniejsze jest jednak to, że dzięki fototapecie możemy w prosty sposób odświeżyć pomieszczenie i nadać mu nowego charakteru. Ale czy fototapety są wciąż modne?

Tapeta ścienna a fototapeta – podobieństwa i różnice

Można powiedzieć, że fototapeta jest młodszą siostrą tapety, drukowaną lepszą techniką i na lepszej jakości podłożach. Klasyczne tapety ścienne służyły do obklejania całych ścian, co miało zastąpić malowanie farbą i nakładanie wzorków wałkiem. Zanim przyszła moda na gładkie ściany, bardzo popularne były drobne, równo rozmieszczone wzorki. Wykonanie ich za pomocą wałka i farby było zajęciem czasochłonnym, poza tym nie zawsze udawało się osiągnąć zamierzony efekt. Tapeta stanowiła świetną alternatywę dla starej metody dekorowania ścian. Poza tym pozwalała na przykrycie nierówności, które w tamtym okresie rzadko były idealnie gładkie – stosowanie gładzi upowszechniło się znacznie później.

Fototapety jako trwałe dekoracje ścienne

Jakość pierwszych tapet ściennych pozostawiała wiele do życzenia. Tapety łatwo ulegały rozdarciu, rozwarstwiały się, żółkły. Z czasem ich jakość uległa polepszeniu, ale wciąż pracowano nad nowymi rozwiązaniami. Poza tym do produkcji dekoracji ściennych zaczęto wykorzystywać nowe technologie – za sprawą druku cyfrowego zaczęto przygotowywać fototapety. Fototapeta nie jest tym samym, co tapeta, chociaż technika przyklejania do ściany jest podobna. Jednak fototapety rzadko wykorzystywane są do oklejania całych ścian, rzadko zdobione są przez drobne, regularne wzorki. Znacznie częściej wyglądają jak bardzo duże zdjęcie, ogromny plakat albo nowoczesna grafika.

Czy fototapety są wciąż modne?

Moda na fototapety przybrała na sile kilka lat temu. Fototapety ze zdjęcia prywatnego czy też wyszukanego w banku zdjęć, pięknie komponowały się modnymi wówczas jasnymi ścianami. Dziś białe, szare i beżowe ściany nadal są modne, ale coraz więcej osób stawia na dodatki w soczystych kolorach, z którymi idealnie prezentują się barwne fototapety we wzory geometryczne.

Odpowiadając na pytanie, czy fototapety są wciąż modne, musimy wziąć pod uwagę, jak wielu producentów fototapet możemy znaleźć w Internecie. Firm zajmujących się taką działalnością jest w tej chwili znacznie więcej niż przed kilkoma laty. Poza tym wydruk fototapet ze zdjęć znajduje się w ofercie wielu profesjonalnych drukarni cyfrowych. Fototapety wciąż należą do grupy najchętniej wybieranych dekoracji ściennych. Dzięki nim pomieszczenie wygląda stylowo i nowocześnie, a ściany są dobrze chronione przed zabrudzeniami i drobnymi uszkodzeniami. Wszystko dlatego, że produkowane dziś fototapety mają wzmocnione podłoże, które dobrze przylega do ściany, nie rozwarstwia się i jest na tyle elastyczne, że nie ulega uszkodzeniom tak łatwo, jak papierowa tapeta. Fototapetę można zmywać wilgotną ściereczką bez obaw, że jej powierzchnia ulegnie zarysowaniu a kolory stracą intensywność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *