Czy gruntowe pompy ciepła są ekologiczne?

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia grzewcze, które umożliwiają pozyskiwanie ciepła z naturalnych źródeł – z powietrza, gruntu i wody. Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła, a jednym z najbardziej opłacalnych wariantów są gruntowe pompy ciepła.

Jak działają pompy gruntowe?

Gruntowe pompy ciepła nie wytwarzają samodzielnie ciepła, a pozyskują je z gruntu. Pozyskane ciepło ulega wewnątrz pompy przekształceniu, a następnie transportowane jest do podłogowej instalacji grzewczej i/lub tradycyjnych grzejników. Pozyskiwane ciepło może ogrzewać również wodę użytkową. Taki system grzewczy obejmuje dolne i górne źródło ciepła. Z dolnego pobierane jest ciepło, z górnego oddawane do pomieszczenia. Pompa gruntowa umożliwia przepływ ciepła pomiędzy wspomnianymi źródłami.

Na sprawność i moc działania gruntowej pompy ciepła wpływa wiele czynników. Typ urządzenia to jedno, ale równie ważna jest moc źródła dolnego i uwarunkowania terenu. Na różnych działkach, w różnych regionach, odmienne będą możliwości cieplne terenu.

Gruntowe pompy ciepła pobierają energię skumulowaną pod powierzchnią ziemi. Nie chodzi jednak o wierzchnią warstwę gruntu, a o energię ukrytą znacznie głębiej. Dlatego montaż pompy ciepła wymaga wykonania odwiertu. Wywiercony otwór pozwala na montaż wymiennika gruntowego. Wymiennik gruntowy składa się z rur wykonanych z tworzywa sztucznego. W jego wnętrzu znajduje się mieszaniną wody z płynem o właściwościach mrozoodpornych. Taki płyn krąży w rurach, odbiera ciepło z ziemi i transportuje je do pompy ciepła.

Gruntowe pompy ciepła a ekologia

Pompy ciepła to rozwiązanie bardzo wygodne, niewymagające czasochłonnej ani żmudnej obsługi. Pompy ciepła są bezpieczne, ciche i można łączyć je z fotowoltaiką. Tego typu urządzenia grzewcze są również ekologiczne, ponieważ nie toczy się w nich proces spalania. Pompa ciepła nie spala drewna, gazu, czy węgla, a więc nie przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu. Pompa ciepła nie wykorzystuje złóż kopalnianych, nie degraduje i nie zanieczyszcza środowiska naturalnego. Korzystna z odnawialnych źródeł energii.

Pompa ciepła to nie jest urządzenie, w którym gromadzą się sadze, popiół i szkodliwe opary. Użytkowanie pompy ciepła jest komfortowe i bezpieczne, a jednocześnie stanowi przejaw troski o czystość powietrza.

Pompy gruntowe a studnie głębinowe

Gruntowa pompa ciepła może pobierać energię nie tylko z gruntu, ale i wód głębinowych. Wówczas inwestycja zakłada wykonanie studni głębinowej. Pompy ciepła do studni głębinowych to rozwiązanie cieszące się coraz większym zainteresowaniem, zwłaszcza w domostwach, które nie zostały podłączone do wodociągu. Pompy do studni głębinowych pracują w układzie woda-woda. Wówczas wiercone są dwie studnie – jedna czerpana, a druga zrzutowa. Oczywiście studnia głębinowa musi mieć w tym przypadku odpowiednią wydajność. Dlatego ustalenie głębokości odwiertów i wykonanie studni głębinowych najlepiej powierzyć tej samej firmie, która zajmie się montażem pompy ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *