Czy schody kręcone są wygodne

Czy schody kręcone są wygodne?

Schody mogą przybierać różne kształty, ponieważ różne są ich zastosowania i różne potrzeby inwestorów. Inaczej wyglądają schody w centrum handlowym, inaczej w szkole czy urzędzie, a jeszcze inaczej w domu jednorodzinnym albo mieszkaniu z antresolą. Wydaje się, że konstrukcją, która budzi najwięcej kontrowersji, są schody kręcone.

Schody na planie koła

Schody kręcone nie są wynalazkiem współczesności, ale właśnie teraz notuje się duże zainteresowanie tego typu produktami. Wszystko dlatego, że konstrukcja produkowanych dziś schodów na planie koła jest szczegółowo dopracowana, poza tym można je nabyć niemal od ręki. Schody kręcone można znaleźć w ofercie producentów schodów z drewna, w tym również schodów modułowych do samodzielnego montażu. Jeśli planujemy zakup takich schodów, zwróćmy uwagę, by był to producent znany i ceniony ze względu na wysoką jakość oferowanych produktów, terminowość i zaangażowanie w proces obsługi klienta.

Schody na planie koła zajmują niewiele miejsca, bo pną się w górę cały czas w ten sam sposób – niczym spirala (nie bez powodu nazywa się je schodami spiralnymi). Dzięki temu mogą być naprawdę wysokie, a mimo to w żadnym momencie nie są strome. Poza tym mogą stanąć nawet na środku pomieszczenia, a więc nie trzeba się martwić, że ze względu na swą rozpiętość zajmą prawie całą ścianę i pojawi się problem z ustawnością pokoju.

Schody kręcone w budynkach mieszkalnych

Schody kręcone można montować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, ale wówczas wykonuje się je z nieco innych materiałów. Na zewnątrz najlepiej sprawdza się metal oraz wzmocnione tworzywa sztuczne (z tworzyw albo stalowej kraty wykonuje się stopnie), natomiast wewnątrz pomieszczeń najlepiej wyglądają stopnie drewniane.

Schody w budynkach mieszkalnych mogą łączyć dwie kondygnacje budynku, albo prowadzić na półpiętro lub antresolę. Jeśli w danym miejscu nie ma możliwości zamontowania schodów innego typu, albo takie rozwiązanie nie byłoby satysfakcjonujące z uwagi na długość i kąt nachylenia schodów, schody kręcone sprawdzą się doskonale.

Tym, co przemawia na korzyść konstrukcji na planie koła jest jej ciekawy wygląd. Obok schodów kręconych w budynku mieszkalnym trudno przejść obojętnie, bo mimo wszystko nie jest to najczęstszy wybór inwestorów. Takie schody pełnią nie tylko funkcją użytkową, ale i estetyczną. Stanowią niezwykle interesujący element dekoracyjny w salonie i każdym innym pomieszczeniu.

Czy schody kręcone są wygodne?

Nieprawdą jest, że schody kręcone nie mogą być wygodne. Mogą, ale pod warunkiem, że ich konstrukcja zostanie dobrze przemyślana. Ważna jest szerokość schodów, odstępy między stopniami oraz to, jaka część stopy mieści się na takich stopniach. Jeśli każdy z tych elementów zostanie należycie dopracowany, konstrukcja będzie stabilna, barierka trwała, a stopnie niezbyt śliskie, korzystanie ze schodów kręconych będzie całkiem wygodne. I to nie tylko wtedy, gdy przemieszczamy się w górę i w dół z pustymi rękoma, ale również przenosząc ciężkie pudła oraz meble.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *