Czym jest białe złoto?

Złoto to metal szlachetny o szczególnych właściwościach. Złoto jest plastyczne, odporne na działanie korozji, trwałe, ma przy tym piękny kolor i blask. Oczywiście mówiąc o złocie, najczęściej mamy na myśli jego klasyczną wersję, a więc złoto w kolorze żółtym, będące synonimem bogactwa i luksusu. Natomiast złoto występuje również w innych odcieniach, np. różowym i białym. Czym jest i jak powstaje białe złoto?

Z czego powstaje złota biżuteria?

Oryginalna złota biżuteria posiada próbę. Chcąc sprawdzić, czy mamy do czynienia z błyskotką rzeczywiście wykonaną ze złota, a nie ze stopu metali nieszlachetnych, sprawdzamy, czy biżuteria posiada oznaczenie. Oznaczenia mogą być różne. Wszystko zależy od tego, jaki jest procentowy udział złotego kruszcu w stopie. Złota biżuteria nie jest przecież wykonywana z czystego złota.

Proces powstawania złotej biżuterii obejmuje m.in. przygotowanie stopu. Czyste złoto łączone jest z dodatkowymi stopami zwanymi ligurą. Dodatki innych metali są konieczne, jeśli złoto ma osiągnąć oczekiwaną twardość, ciągliwość, lejność. Bez tego złota biżuteria nie byłaby dostatecznie trwała.

Metale, które dodaje się do złotego stopu, wpływają na finalny kolor biżuterii. Do złota zazwyczaj dodaje się srebro, miedź, cynk, nikiel, pallad albo platynę. Przykładowo większa niż normalnie zawartość miedzi, nadaje złotu różową barwę.

Jak powstaje białe złoto?

Białe złoto nie występuje w przyrodzie. Zatem jak to możliwe, że salon jubilerski oferuje tak wiele produktów wykonanych z tego materiału?

Biżuteria ze złota białego powstaje ze stopu, którego znaczącą zawartość stanowi srebrzysty metal. Najczęściej jest to srebro, pallad, platyna albo nikiel. Jeśli do czystego złota dodamy metal o chłodnym odcieniu, uzyskamy stop nazywany białym złotem. Procentowy udział srebrzystych metali decyduje o tym, jaka jest intensywność i jasność biżuterii z białego złota.

Domieszki wymienionych wyżej metali wpływają nie tylko na kolor, ale i wytrzymałość pozyskanego materiału. Biżuteria z białego złota jest równie trwała jak złoto w klasycznym odcieniu. Dlatego śmiało może być wybierana na specjalne okazje. Przykładowo ci, którzy nie lubią żółtego złota, a planują zaręczyny i ślub, śmiało mogą postawić na pierścionek i obrączki ze złota białego. W tym wypadku jest to z pewnością lepszy wybór, aniżeli biżuteria srebrna.

Biżuteria z białego złota – dla kogo?

Wybór pomiędzy złotem żółtym, różowym, a białym jest kwestią indywidualną. Każdy ma prawo wybrać takie dodatki do stroju, jakie uważa za stosowne. Niektórym bardziej podoba się klasyczna biżuteria za złota, inni lubią eksperymentować z kolorem i formą. Natomiast faktem jest, że chłodna, srebrzysta barwa, jaką wyróżnia się białe złoto, najlepiej współgra z chłodnymi typami urody. Osoby o jasnej cerze, szarych bądź niebieskich oczach i jasnych włosach, na pewno docenią zalety białego złota. Ale czy w takiej sytuacji nie prościej byłoby postawić na srebrną biżuterię? Nie, ponieważ białe złoto jest materiałem szlachetniejszym i trwalszym od srebra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *