druk cyfrowy

Czym jest druk cyfrowy?

Konkurencja na rynku drukarskim jest obecnie dosyć spora, bo oprócz miejsc świadczących profesjonalne usługi drukarskie i prowadzących szeroko zakrojoną działalność, jest wiele mniejszych punktów, które zajmują się kserowaniem, drukowaniem, oprawą prac czy wykonywaniem pieczątek. Nie da się ukryć, że te małe punkty odbierają część klientów drukarniom, ale z drugiej strony wypełniają pewną lukę na rynku drukarskim. Nigdy jednak nie dorównają jakością wydruku profesjonalnej drukarni, nigdy też nie będą dysponować tak nowoczesnym sprzętem. Wysokiej jakości druk cyfrowy może zaoferować wyłącznie nowoczesna drukarnia, która wciąż inwestuje w rozwój firmy i nie boi się wdrażać nowych technologii.

Współczesne metody wydruku

Duże drukarnie korzystają z kilku metod pozyskiwania wydruków i absolutnie nie zapominają o metodach tradycyjnych, o początkach druku i dokonaniach Gutenberga. Niemniej muszą iść z duchem czasu i stosować metody, które pozwalają na pozyskiwanie w krótkim czasie dużych nakładów. Do tego powinno to się odbywać stosunkowo niskim kosztem, a jakość wydruków nie wzbudzać najmniejszych zastrzeżeń. Takie połączenie możliwe jest dzięki najpopularniejszej obecnie metodzie wydruku, jaką jest druk cyfrowy.

Druk cyfrowy – co to jest?

Chcąc wiedzieć, jak powstaje wydruk cyfrowy, należy uświadomić sobie, że powstawianie produktu, jakim w tym przypadku jest gotowy wydruk, nie zaczyna się w chwili uruchomienia urządzeń drukarskich, a w chwili przygotowania danych komputerowych. To na ich podstawie odbywa się proces drukowania.

Skoro tworzenie obrazu metodą druku cyfrowego odbywa się na podstawie danych przesyłanych z komputera, oznacza to, że nie jest wymagane stosowanie żadnych dodatkowych nośników danych ani form drukarskich. Druk cyfrowy można zatem nazwać metodą dość prostą w użyciu i pozwalającą na osiągnięcie zdumiewających efektów w krótkim czasie. Niewiele czasu potrzeba zarówno na przygotowanie do druku, jak i jego realizację.

Zalety druku cyfrowego

O niektórych zaletach druku cyfrowego wspominaliśmy już wyżej – pozwala na szybkie drukowanie i zapewnia wysoką jakość wydruków. Ważne jest jednak także to, że druk cyfrowy umożliwia modyfikację elementów graficznych i tekstowych dla każdej odbitki z osobna, co w praktyce oznacza ogromną swobodę w personalizacji drukowanych materiałów.

Materiały przeznaczone do druku dostarczane są do urządzenia drukującego bezpośrednio z komputera (możliwość wykorzystania nośnika pośredniego również istnieje), i właśnie w tej maszynie drukarskiej tworzony jest cyfrowy obraz drukarskiej i to od razu w miejscu, z którego rozpoczyna się proces drukowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *