rotawirusy

Czym są rotawirusy?

Infekcje dróg oddechowych, które łapiemy w sezonie jesienno-zimowym, zwykle spowodowane są działaniem wirusa. Wirusy najczęściej wywołują niegroźne przeziębienie, ale niektóre z nich mogą stać się przyczyną występowania poważnych schorzeń ze strony układu oddechowego czy pokarmowego i dokonać w organizmie prawdziwego spustoszenia. Szczególnie groźne są rotawirusy.

Co wiemy o rotawirusach?

Rotawirusy to nazwa stosowana w odniesieniu do grupy wirusów należących do rodziny reowirusów. Wirusy te przenoszą się drogą pokarmową i powodują dolegliwości właśnie ze strony układu pokarmowego, czyli biegunkę i wymioty. Infekcja, choć dokuczliwa, w większości przypadków jest łatwa do leczenia, ale niektóre dzieci i niemowlęta znoszą ją wyjątkowo ciężko, przez co konieczne jest leczenie szpitalne.

Temat infekcji rotawirusowych najczęściej dotyczy dzieci. To one cierpią z tego powodu na biegunkę, w niektórych przypadkach ostrą, mogącą doprowadzić do odwodnienia organizmu. Statystyki podają, że prawie każde pięcioletnie dziecko na świecie ma za sobą co najmniej jedną infekcję rotawirusową. Na szczęście kolejne zachorowania pozwalają zbudować odporność, co sprawia, że dorośli rzadko „łapią rotawirusy.

Hospitalizacja z powodu ostrej biegunki

Ostra biegunka, a szczególnie biegunka połączona z wymiotami, gorączką i odmową przyjmowania płynów, jest jednym z częstszych powodów hospitalizacji dzieci i niemowląt. Połowa takich przypadków to właśnie infekcje rotawirusowe, zatem skala zjawiska jest ogromna. Najczęściej chorują dzieci z krajów rozwijających się, gdzie system obowiązkowych szczepień ochronnych nie działa prawidłowo. W krajach tych infekcje rotawirusowe są częstą przyczyną zgonów wśród dzieci do piątego roku życia.

Nie każdy przypadek wymaga hospitalizacji, ale jeśli pojawia się ryzyko odwodnienia, dziecko powinno trafić do szpitala, gdzie otrzyma kroplówkę. Jeśli jednak rodzice są w stanie opanować sytuację, leczenie odbywa się w domu i zwykle polega na podawaniu płynów z elektrolitami i środków hamujących biegunkę. O przebiegu leczenia decyduje lekarz pediatra.

Rotawirusy – jak zapobiegać infekcjom?

Wirusy z reguły nie lubią nadmiernej higieny, dlatego jedyną metoda, która może zapobiec zakażeniom wywołanym przez rotawirusy jest przestrzeganie higieny, a więc staranne mycie rąk, wyparzanie butelek, kubków i smoczków, dokładne mycie nocników i nakładek na muszlę sedesową i pranie pieluszek wielorazowych w warunkach niszczących rotawirusy. Ponadto stosowane są szczepionki przeciw infekcji rotawirusowej. Zgodnie z kalendarzem szczepień w Weilkiej Brytanii szczepionka przeciw rotawirusom (Rotavirus vaccine) podawana jest doustnie w drugim miesiącu życia dziecka. Niemowlę otrzymuje szczepionkę, która pobudza organizm do wytwarzania przeciwciał. Szczepienie nie jest obowiązkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *