Deklaracja celna

Deklaracja celna – import Anglia? Jak wypełnić odpowiednio dokumenty?

Przepływ towarów w Unii Europejskiej jest dosyć swobodny, dzięki temu, że granice wewnętrzne nie są zamykane. To niezwykle cenne udogodnienie dla przedsiębiorców, którzy nie są zobowiązani do wypełniania kłopotliwych formalności na granicach, zdejmuje to z nich również obowiązek opłat celnych. Jednak jeśli chodzi o Anglię ta kwestia nadal bywa problematyczna, dla UE Anglia jest tzw. „krajem trzecim”. Dlatego też konieczne jest w jej przypadku wypełnienie odpowiednich obowiązków związanych z deklaracją celną na import z Anglii.

Czym jest deklaracja celna?

W kontekście przesyłek międzynarodowych, deklarację celną uważa się za najistotniejszy dokument. To w deklaracji właśnie znajdują się kluczowe informacje dotyczące zawartości przesyłki. Z tego dokumentu wynika jaki towar jest przewożony, a także znajdują się tam informacje dotyczące wagi czy ilości towaru. O czym jeszcze informuje deklaracja? Ważną rzeczą jest całkowita wartość przesyłki. Jeśli są to przedmioty używane, ta wartość ma być podana w przybliżonej kwocie. Deklaracja celna musi być uzupełniona w przypadku przewozu wszelkich towarów przekraczających granice UE. Nie można ich zatem pominąć jeśli towary importowane są z Wielkiej Brytanii.

W jaki sposób powinno się wypełniać deklarację celną w przypadku importu z Anglii?

Regulacje prawne podlegają dynamicznym zmianom, nie inaczej jest w kwestii, która dotyczy zagadnienia „deklaracja celna import Anglia”. Na wstępie, w przypadku takiej deklaracji, należy ustalić rodzaje procedur importowych i to jakie są w danej chwili obowiązkowe. Należy mieć na uwadze fakt, że jeśli jakiekolwiek formalności nie zostaną odpowiednio dopełnione, towar nie przekroczy granicy Unii Europejskiej, w rezultacie nie trafi do Polski.

Co ciekawe wielu przedsiębiorców jest stosunkowo dobrze zapoznanych z obowiązującymi przepisami. Jednak, jak się okazuje, nie jest to na tyle wystarczające, by móc czuć się swobodnie w wypełnianiu formalnych zobowiązań, a także ustaleniu wysokości cła. W praktyce dość trudne jest wypełnianie takich dokumentów jak deklaracja celna. „Import Anglia” to fraza, która wobec tego wprowadzana jest dość często w wyszukiwarkę. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że takie sprawy trafiają w ręce specjalistów, których zatrudnia agencja celna. Wielka Brytania nie ułatwia całego procesu importowania, stąd spore zainteresowanie takimi usługami. W ten sposób uda się uniknąć zbędnych opóźnień, utrudnień w dostawach, które mogą generować straty, a także niepotrzebny stres.

 

Odprawa celna jest formalnością, której nie może pomijać ani eksporter towarów do Wielkiej Brytanii, ani importer. Patrząc z perspektywy polskiej gospodarki interesować nas będzie przede wszystkim import. Dlaczego? Produkty, które wytwarzane są m.in. w Anglii cieszą się w Polsce renomą. Jeśli więc chodzi o Wielką Brytanię, import w jej przypadku pochodzi spoza unii celnej, nie jest zakupem wewnątrz wspólnotowym. W tej chwili taki zakup nie jest możliwy, a został właśnie zastąpiony przez niezbyt przyjazny import. Dlatego tak istotną kwestią jest dokładne dopełnianie wszelkich formalności, w tym deklaracji celnej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *