Dlaczego warto skorzystać z usług agencji celnej?

Firmy zajmujące się importem bądź eksportem towarów bardzo często korzystają z usług agencji celnej. Oczywiście giganci branży transportowej zatrudniają własnych specjalistów, doskonale znających przepisy prawa unijnego i międzynarodowego, biegle posługujących się językami obcymi i czuwających nad sprawnym przebiegiem odpraw celnych w różnych zakątkach świata. Natomiast mniejsze firmy chętnie nawiązują współpracę z agencjami celnymi. Dzięki nim nie obawiają się skomplikowanych procedur celnych.

Czym jest agencja celna?

Agencja celna to po prostu firma, która świadczy usługi na rzecz firm transportowych. Pomaga przewoźnikom, którzy trudnią się transportem międzynarodowym. Współpracuje zarówno z tymi, którzy eksportują, jak i importują towary, choć nie ma większego znaczenia, skąd te towary pochodzą. Towary z odległych zakątków świata muszą zostać odpowiednio opisane, bo na granicach zmienia się ich status celny, ale dobra agencja celna nie boi się nawet mocno skomplikowanych przypadków.

Agencja celna Anglia pełni rolę pośrednika pomiędzy przewoźnikiem a urzędem celnym. Oczywiście w tym przypadku chodzi przede wszystkim o brytyjski urząd celny, ale jeśli jest taka potrzeba, agenci celni kontaktują się z urzędami innych krajów europejskich i nie tylko.

Odprawa celna w UK

O agencjach celnych zrobiło się niezwykle głośno za sprawą brexitu. Oczywiście wcześniej także mieliśmy wielu prężnie działających agentów celnych, ale to brexit sprawił, że zapotrzebowanie na ich usługi gwałtownie wzrosło. Nie da się ukryć, że państwa Unii Europejskiej prowadziły intensywną wymianę handlową z Wielką Brytanią. Kiedy ta stała się państwem trzecim, swobodny handel przestał być możliwy. Co prawda umowa wyjścia zawiera wiele korzystnych zapisów, np. wiele towarów może być przewożonych przez granicę z Unią z cłem zerowym, ale mimo wszystko nie możemy już mówić o wspólnym rynku europejskim, do którego należałaby Wielka Brytania.

Odprawy celne na granicach pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską stały się faktem, a w przygotowaniu do nich pomaga właśnie agencja celna Anglia. W jaki sposób pomaga? Np. przygotowując w imieniu klienta wymagane dokumenty, albo instruując go, które z nich i w jaki sposób powinien zdobyć samodzielnie. Ważnym dokumentem są m.in. deklaracja celna import Anglia oraz deklaracja celna eksport Anglia.

Agencja celna Anglia – dlaczego warto skorzystać z jej usług?

Korzystanie z usług agencji celnej nie jest obowiązkowe, ale zdecydowanie warto postawić na taką współpracę. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób minimalizujemy koszty osobowe i związane z procesami logistycznymi. Zdejmujemy z siebie część odpowiedzialności za przygotowanie do odprawy celnej, nie martwiąc się o błędy i niedociągnięcia. Możemy mówić o znacznie większej wydajności podczas realizacji odpraw celnych. Poza tym firma, dzięki ujednoliconym raportom, może prowadzić spójną i czytelną dokumentację realizowanych transakcji handlowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *