Hydraulik

Hydraulik – instalacje wodne i gazowe

Pracę hydraulika kojarzymy przede wszystkim z instalacjami wodnymi. To od odpowiada za doprowadzenie wody do budynku i do konkretnych pomieszczeń, takich jak kuchnia, łazienka czy pralnia. Hydraulik zajmuje się również montażem urządzeń sanitarnych, a zatem wanien, kabin prysznicowych, misek sedesowych, umywalek, zlewów itd. Hydraulik może zająć się również podłączeniem pralki, zmywarki i urządzeń do podgrzewania wody (bojlerów elektrycznych). To jednak nie wszystko, gdyż hydraulik zatrudniony w firmie instalatorskiej, zwykle posiada znacznie szersze uprawnienia i może zająć się wykonaniem instalacji grzewczej oraz instalacji gazowej.

Instalacja wodna i kanalizacyjna

Podłączenie budynku do sieci wodociągowej wymaga uzyskania stosowanych zezwoleń. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup działki budowlanej, do której doprowadzono już wodę i prąd, ale nie zawsze udaje się taką działkę znaleźć. Jeśli doprowadzenie mediów jest konieczne, wykonanie wszelkich prac warto zlecić firmie świadczącej profesjonalne usługi hydrauliczne.

Doświadczony hydraulik szybko upora się z montażem instalacji wodnej i doprowadzi wodę do budynku. Natomiast po zakończeniu robót budowlanych, na etapie prac wykończeniowych lub tuż po nich, zajmie się tzw. białym montażem. Pamiętajmy jednak, że doprowadzenie wody do budynku nie kończy działań hydraulika, bo zużyta woda musi też być w jakiś sposób odprowadzona. Hydraulik zajmuje się zatem wykonaniem kanalizacji. Jeśli budynek może być podłączony do kanalizacji miejskiej, inwestor nie musi poszukiwać innych rozwiązań. Jeśli natomiast w pobliżu nie ma sieci kanalizacyjnej, konieczne jest wykonanie przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba.

Hydraulik z uprawnieniami gazowymi

Gaz jest substancją łatwopalną i wybuchową, dlatego podczas wykonywania instalacji gazowej należy zachować szczególną ostrożność. Konieczna jest znajomość przepisów, które określają kiedy i w jaki sposób można wykonać przyłącze gazowe, kto udziela na to zgody i kto jest odpowiedzialny za poprawne i bezpieczne działanie instalacji.

Instalacjami gazowymi mogą zajmować się gazownicy, którzy nie prowadzą żadnej dodatkowej działalności, ale też hydraulicy, którzy zdobyli uprawnienia gazowe. Firmy instalatorskie bardzo często zajmują się wykonywaniem różnego typu instalacji domowych, dzięki czemu zyskują wielu klientów, którzy są zainteresowani kompleksowym wykonaniem wszelkich instalacji przez jedną, zaufaną ekipę. Dzisiejsi klienci są bardzo wymagający, nie chcą czekać miesiącami na kolejnych fachowców. Hydraulik, który położy instalację wodną, kanalizacyjną, grzewczą czy gazową, a niekiedy również wentylacyjną czy zamontuje centralny odkurzacz, jest dziś fachowcem bardzo pożądanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *