ile kosztuje druk 3D

Ile kosztuje druk 3D?

Coraz więcej firm dostrzega, że dzięki najnowszym technologiom może prowadzić badania i wytwarzać produkty szybciej, łatwiej, a często również niższym kosztem. Do tego produkty te zyskują uznanie dzięki imponującej jakości. Nic zatem dziwnego, że najnowsze technologie, w tym technologia 3D, szturmem wkroczyła do wielu zakładów przemysłowych. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza druk 3D, który jest dynamicznie rozwijającą się technologią wytwarzania. Technologia ta ma wiele zalet, ale czy jedną z nich jest niska cena? Ile kosztuje druk 3D?

Na czym polega drukowanie 3D?

Druk 3D nazywany jest również drukowaniem przestrzennym, ponieważ pozwala na wytwarzanie trójwymiarowych, fizycznych obiektów. Drukarka 3D tworzy wydruk na podstawie komputerowego modelu. Model ten może być od podstaw stworzony w profesjonalnym programie, ale może również powstać na podstawie skanów pozyskanych w procesie skanowania 3D.

W procesie drukowania 3D dochodzi do nanoszenia na siebie kolejnych warstw materiału. Aby druk 3D był możliwy, musimy mieć zatem trójwymiarowy model 3D, program do jego obróbki, dobrej jakości drukarkę 3D oraz materiał, z którego powstaną kolejne warstwy produktu. Materiałem tym zazwyczaj jest plastikowa żyłka, żywica lub specjalistyczny proszek.

Ile kosztuje druk 3D?

Na polskim rynku działa mnóstwo firm, które oferują usługi związane z drukiem 3D. Najlepiej, jeśli taka drukarnia zajmuje się nie tylko samym wydrukiem, ale i modelowaniem, digitalizacją i trójwymiarowym skanowaniem rzeczywistych przedmiotów. Klienci cenią firmy, które zapewniają kompleksowość usług. Oczywiście bardzo ważne jest również to, by istniała możliwość złożenia zlecenia drogą elektroniczną, a także opcja dostarczenia gotowego produktu pod wskazany adres.

Drukowanie 3D uznaje się za technologię opłacalną, która pozwala firmom na wprowadzenie znacznych oszczędności. Drukowanie 3D jest procesem szybkim, nie wymagającym stosowania dodatkowych urządzeń przemysłowych, ale to, ile kosztuje druk 3D z konkretnego modelu, uzależnione jest od wielu czynników. Dlatego koszt wykonania usługi zawsze ustalany jest indywidualnie.

Co wpływa na koszt wydruku 3D?

To, ile kosztuje druk 3D, da się określić, jeśli poznamy wymagania materiałowe i wykończeniowe odnośnie produktu. Na całkowity koszt wydruku składają się m.in. koszty przygotowania do druku, czyli przeprowadzenia symulacji procesu, przeanalizowanie możliwości ustawienia modelu pod druk 3D itd. Przygotowanie do druku obejmuje przygotowanie drukarki, zaimplementowanie materiału drukującego oraz zastosowanie środków odpowiadających za właściwe środowisko drukowania 3D. Oczywiście na koszt wydruku wpływa również objętość modelu 3D, a dokładniej planowany rozmiar obiektu i ilość miejsca, jaką należy wygospodarować w urządzeniu. Im większy obiekt, tym koszt wydruku będzie wyższy.

W cenę druku 3D wlicza się również koszt amortyzacji maszyny, koszty związane z procesem wykończenia gotowego wydruku 3D, koszt energii elektrycznej, a także koszt operatora oraz technika odpowiedzialnego za post-processing.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *