gdzie dokonać odprawy celnej

Import towarów z Wielkiej Brytanii do Unii – gdzie dokonać odprawy celnej?

W wyniku brexitu Wielka Brytania zyskała na gruncie unijnych przepisów celnych i akcyzowych status państwa trzeciego. Chociaż zawarto umowę, która w wielu przypadkach znosi obowiązek płacenia cła, to każdy, kto przewozi towary przez granicę zewnętrzną Unii, musi przejść odprawę celną. Gdzie dokonać odprawy celnej?

Przywóz towarów spoza Unii Europejskiej

Cło na towary przewożone z Wielkiej Brytanii do Unii i w przeciwnym kierunku zniesione jest w sytuacji, gdy mówimy o towarach pochodzących z Anglii lub UE oraz o innych małych towarach o niewielkiej wartości. Jednakże to nie zwalnia przewoźników z konieczności dopełnienia formalności celnych na granicy. O tym, jakie dokumenty należy przygotować na wypadek importu czy eksportu, mówi się od bardzo dawna, choć faktem jest, że w okresie przejściowym przepisy zmieniały się i były uszczegółowiane wielokrotnie. Dlatego, jeśli przewoźnicy nie są pewni, jak powinna przebiegać odprawa celna, co mogą przygotować i przesłać do stosownych urzędów drogą elektroniczną, a jakie dokumenty kierowcy powinni mieć przy sobie, warto pomyśleć o współpracy z agencją celną. Agencja celna Drivepol świadczy usługi celne i logistyczne na terenie Wielkiej Brytanii oraz całej Unii Europejskiej, dlatego pomocna jest podczas przewozu towarów przez granicę pomiędzy Wielką Brytanią a Unią w obu kierunkach.

Gdzie dokonać odprawy celnej?

Jeśli Polski przewoźnik zajmuje się importem towarów z Wielkiej Brytanii, towary do procedury celnej może zgłosić w pierwszym kraju Unii Europejskiej w granicznym urzędzie celnym. Istnieje jeszcze drugie rozwiązanie. Otóż możliwe jest dokonanie odprawy celnej już w Polsce, ale wówczas wwożone towary należy objąć w granicznym urzędzie celnym procedurą tranzytu. Tam też należy złożyć zabezpieczenie finansowe w wysokości mogącego powstać długu celnego i należności podatkowych.

Przewoźnicy różnie rozwiązują kwestię odpraw celnych, ale większość woli dopełnić formalności od razu po przekroczeniu granicy Unii Europejskiej. Agenci celni służą pomocą podczas przygotowywania zgłoszeń celnych podczas przekraczania granicy we Francji, Belgii czy Holandii.

Jakie dokumenty należy przygotować do zgłoszenia celnego?

Formalności celne nie są szczególnie skomplikowane dla tych, którzy wielokrotnie przewożą towary przez granice unijne, choć należy pamiętać, że nieco inaczej wygląda to w przypadku przekraczania wschodniej granicy Unii, a inaczej przekraczania granicy z Wielką Brytanią, która do niedawna była jeszcze członkiem Unii. Wymiana handlowa z Wielką Brytanią zwykle odbywa się bezcłowo. Niemniej przewoźnik musi dopełnić formalności celnych, musi wiedzieć, gdzie dokonać odprawy celnej i jakie dokumenty przygotować do zgłoszenia celnego. Do dokumentów tych należą: faktura, specyfikacja towarów, jeśli faktura jej nie uwzględnia, dokumenty wymagane w związku przewozem towarów (pozwolenia/zezwolenia), dokumenty pozwalające na określenie podstawy opodatkowania towarów, dokumenty przewozowe i szereg innych, które usprawnią odprawę celną. Brak przygotowania do odprawy może skutkować zatrzymaniem towaru na granicy i znacznymi opóźnieniami w dostawach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *