Jak czyścić biżuterię ze srebra?

Biżuteria wykonana z metali szlachetnych nie ma sobie równych. Mimo że stal chirurgiczna i stopy innych metali pozwalają na wytworzenie ładnej, ciekawej biżuterii, to trwałość, blask i wyjątkowe właściwości metali szlachetnych sprawiają, że złoto i srebro to surowce najchętniej wykorzystywane w jubilerstwie. Biżuteria srebrna jest piękna, trwała, odporna na działanie korozji. Wyróżnia się szlachetną barwą, jednocześnie na tyle uniwersalną, że pasuje do różnych typów urody, stylów ubioru i okazji. Jak o nią dbać, by jak najdłużej zachowała piękny wygląd?

Srebro – metal o szczególnych właściwościach

Biżuteria wykonana ze srebra, a właściwie stopu, którego zasadniczą zawartość stanowi czyste srebro, wykazuje wysoką odporność na działanie różnorodnych substancji, jest trwała i nie ulega uszkodzeniom tak łatwo, jak błyskotki z metali nieszlachetnych. To jednak nie oznacza, że z biżuterią srebrną można obchodzić się nieostrożnie. Jeśli tak się stanie, może ulec zarysowaniu i zmatowieniu, ściemnieje, albo na jej powierzchni powstaną nieestetyczne przebarwienia.

Srebro to metal o szczególnych właściwościach. Jego wartość utrzymuje się na wysokim poziomie od stuleci. Ze srebra wytwarza się nie tylko biżuterię, ale i szereg przedmiotów użytkowych, np. sztućce, zapalniczki, piersiówki, spinki do mankietów. Z przedmiotów, którymi dobrze obchodzono się w przeszłości, mogą korzystać kolejne pokolenia. Ale co to znaczy – dobrze obchodzić się z biżuterią?

Biżuteria ze srebra – przechowywanie

Srebro nie lubi długiego przebywania na wieszakach, półkach, tacach, szczególnie w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienka czy pralnia. Jeśli z biżuterii korzystamy sporadycznie, nie trzymajmy jej na wierzchu. Lepiej sprawdzą się specjalne szkatułki, pudełka, woreczki lub chociażby torebki strunowe. Srebro, które przez długi czas leży na półce i nie jest w żaden sposób zabezpieczone, może stracić piękny kolor i blask. Oczywiście nie jest to proces nieodwracalny, ale zaśniedziałe srebro może sprawić problem, gdy nagle będziemy chcieli założyć biżuterię, ale błyskotki nie będą się do tego nadawały. Poza tym biżuteria pozostawiona na półce jest narażona na zniszczenia mechaniczne. Może spaść, zawieruszyć się lub odkształcić.

Biżuterię w szkatułkach należy przechowywać w taki sposób, by poszczególne przedmioty nie pocierały o siebie. Najlepiej, jeśli każdy przedmiot przechowywany jest w osobnym wyżłobieniu albo w osobnym woreczku.

Srebrna biżuteria i jej czyszczenie

Każdy salon jubilerski z biżuterią ze srebra powinien oferować czyszczenie i polerowanie srebrnych wyrobów. Profesjonalne czyszczenie jest konieczne, jeśli domowe metody nie wystarczają, albo mamy biżuterię wysadzaną różnorodnymi kamieniami i zdobioną elementami emaliowanymi. Do specjalistów należy zgłosić się także z drogocenną biżuterią, której nie chcemy czyścić za pomocą sody, pasty do zębów, coli i innych domowych środków. Im cenniejsza biżuteria, tym delikatniejszego traktowania wymaga. Domowe metody są skuteczne, dzięki nim biżuteria może odzyskać kolor i blask, ale profesjonalne czyszczenie w salonie jubilerskim z pewnością jest bardziej efektowne i bezpieczne. Dzięki specjalnym preparatom i urządzeniom usunięte są wszelkie zabrudzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *