Jak łowić Karasie?

Karasie – sprzęt i technika połowu

Karasie to dość popularny w Polsce gatunek ryby, który potrafi przetrwać w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach. To z kolei sprawia, że żyje w ogromnej ilości zbiorników wodnych. To ryba o dość krótkim tułowiu, której charakterystyczną cechą jest mocne wygrzbiecenie. Jej boki i grzbiet mają brunatno-złoty kolor. Dorasta do ok. 55 cm i osiąga maksymalnie 5 kg wagi. Z tego artykułu dowiecie się jakimi technikami powinno się ją poławiać, jakiego użyć sprzętu i w jaką przynętę się zaopatrzyć, gdy chcemy złowić pokaźną ilość okazów. Zapraszamy!

Kilka informacji ogólnych

Na początek podamy Wam kilka informacji ogólnych. Dla niektórych będą stanowić przypomnienie, natomiast początkującym na pewno pozwolą lepiej poznać ten gatunek ryby. A więc, największą ilość karasi można spotkać na płytkich i gęsto zarośniętych zbiornikach wodnych. Idealne dla nich środowisko życia stanowią m.in. małe i ciepłe jeziorka z dużą ilością roślinności lub płytkie miejsca na dużych jeziorach (najczęściej znajdują się przy brzegu). Uwielbiają tereny porośnięte tatarakiem, grążelem i grzybieniem. Odżywiają się larwami ochotki, jętkami, mięczakami, planktonem i roślinami. Ogólnie można powiedzieć, że jest rybą wszystkożerną, jednak nie tak łatwo ją złowić. Niemniej jednak z pomocą naszych rad powinno się Wam bez problemu udać.

Jaką technikę zastosować?

Karasie najlepiej łowić stosując metodę gruntową lub spławikową. Na wyprawę należy zabrać ze sobą lekki i dość giętki kij, którego długość nie przekracza 3-4 metrów. Do kompletu trzeba jeszcze wziąć żyłkę o średnicy 0,12-0,20 mm, mały i dobrze wyważony spławik o wysokim stopniu czułości i haczyki o numerze 10-13. Karasie biorą w bardzo delikatny sposób, dlatego należy reagować na najmniejsze drgnięcie sygnalizatora lub nawet niewielkie zatopienie się spławika. Połowy warto rozpocząć od zatoczek i oczek wodnych porośniętych tatarakiem lub grążelem – tam prawdopodobieństwo znalezienia kilku dorodnych okazów jest największe. Oczywiście dobre rezultaty przynosi także kilkudniowe nęcenie przed planowanym wypadem.

Czego użyć jako przynęty i jak zanęcać?

Jeżeli chodzi o przynętę to w tej roli najlepiej sprawdzają się białe oraz czerwone robaki, ziemniaki, ciastka, kukurydza oraz chleb. Nęcenie z kolei nie powinno być zbyt obfite i najlepiej przeprowadzać je tylko na dużych zbiornikach. Zanętę w postaci robaków, ochotki, kaszy lub chleba należy wrzucać do wody przez kilka dni.

Kiedy wybrać się na połów i jaki zabrać zestaw?

Idealną porą roku do łowienia karasi jest lato. Sezon wędkarski można zacząć już od maja i zakończyć go dopiero pod koniec września. Natomiast najlepszą porą dnia, w której biorą karasie jest wczesny ranek. Do łowienia karasi nadają się zestawy stosowane w metodach gruntowej/feederowej oraz spławikowej. Do wykonania tego pierwszego potrzebne są: żyłka o średnicy 0,20 mm (żyłka główna), koszyczek, rurka antysplątaniowa, stoper, krętlik oraz haczyk o numerze 8. Z kolei do wykonania zestawu stosowanego przy metodzie spławikowej powinno się użyć: żyłki o średnicy 0,16 mm, spławika stałego, śruciny, krętlika, przyponu wykonanego z żyłki o średnicy 0,14 mm oraz haczyka nr 10. To, który z nich wybierzecie zależy tylko od Was, waszych preferencji, ulubionej techniki połowu i wygody.