Jak rozliczyć PIT?

Jak rozliczyć PIT?

Termin na złożenie deklaracji podatkowej za 2020 rok upływa ostatniego dnia kwietnia. Podatnicy mają zatem ponad dwa miesiące, na wypełnienie stosownych dokumentów i dostarczenie ich do skarbówki. Jak rozliczyć PIT? Okazuje się, że część osób nie musi tego robić, ponieważ to urząd skarbowy automatycznie dokonuje rozliczenia, a przygotowany PIT udostępnia podatnikowi na platformie internetowej. Podatnik powinien przejrzeć dokument. Jeśli wszystko się zgadza, może go zaakceptować, albo pozostawić bez zmian – wówczas po upłynięciu terminu na składanie zeznań, formularz zostanie zaakceptowany z automatu. Zdarza się jednak, że podatnik musi przygotować rozliczenie podatkowe od podstaw. Zazwyczaj ma to miejsce wtedy, gdy chce skorzystać z ulg podatkowych nieuwzględnionych w deklaracji albo dokonać rozliczenia wspólnie z małżonkiem.

PIT od osób fizycznych

Przygotowanie i udostępnienie deklaracji podatkowej na rządowym portalu Twój e-PIT to duże ułatwienie dla podatników. Część z nich nie korzysta z żadnych ulg i nie musi wprowadzać z przygotowanych deklaracjach żadnych zmian. Coroczne zeznania podatkowe nie zaprzątają im głowy, jak bywało to w latach ubiegłych (gotowe deklaracje na platformie e-PIT pojawiają się od 2019 roku). Urząd Skarbowy przygotowuje uzupełnioną deklarację podatkową dla podatników rozliczających się na formularzach: PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38.

Na początku lutego ruszył e-Urząd Skarbowy, w którego struktury wcielono Twój e-PIT. To właśnie tam należy teraz szukać rozliczeń (na koncie podatników pojawiają się 15 lutego). Nawet jeśli podatnik chce dokonać zmian w rozliczeniu, doliczyć ulgi czy dochody pochodzące z umowy o dzieło, może posiłkować się dokumentem przygotowanym przez samorząd skarbowy. Samodzielne sporządzenie rozliczenia jest wówczas dużo łatwiejsze, tym bardziej że w sieci dostępnych jest wiele programów do rozliczania PIT-ów. Jeśli jednak potrzebna jest pomoc księgowa, każde biuro rachunkowe chętnie takiej pomocy udzieli.

Jak rozliczyć PIT za 2020 rok?

Ci, którzy chcą dokonać zmian w przygotowanej przez skarbówkę deklaracji, mogą rozliczyć PIT bezpośrednio w platformie e-Urząd Skarbowy. Można też skorzystać z innych opcji i wysłać PIT pocztą elektroniczną. Ci, którzy wolą pozostać przy papierowych formularzach, również mają taką możliwość. Ważne, by rozliczenie dotarło do skarbówki w terminie, czyli do 30 kwietnia 2021.

Nowością w systemie e-Urząd Skarbowy jest to, że niektóre ulgi zostały uwzględnione w rozliczeniu. W ubiegłym roku przygotowane przez skarbówkę deklaracje dotyczyły wyłącznie dochodów. Tym razem system udoskonalono w taki sposób, że uwzględnia ulgę na dzieci, czy ulgi na młodych, choć należy mieć na uwadze, że nie dzieje się tak w każdym przypadku. Jak rozliczyć PIT za 2020 rok? Okazuje się, że jest to bardzo łatwe, choć poprawność danych każdorazowo należy sprawdzić. W przypadku ulgi na dzieci szczególnie uważni powinni być ci rodzice, którzy rozliczają ulgę na dziecko pełnoletnie (studiujące bądź robiące doktorat), a także ci, których dziecko przyszło na świat w 2019 lub 2020 roku. Ryzyko wystąpienia błędu w przypadku podatników, którzy rozliczali ulgę za cały 2019 rok (w rozliczeniu składanym w 2020 roku) zostało ograniczone do minimum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *