Jak rozpoznać prawdziwe złoto?

Złoto od lat uznawane jest za jeden z najcenniejszych darów natury. Jego wysoką wartość rozpoznano wiele, wiele lat temu, a przez wieki znaleziono dla złota liczne zastosowania. Wykorzystywane było jako środek płatniczy, jako materiał na drogocenne przedmioty użytkowe, a w końcu również jako surowiec do produkcji biżuterii. Złoto występuje w przyrodzie znacznie rzadziej niż srebro i ta trudna dostępność złotego kruszcu na pewno wpływa na jego cenę. Natomiast równie ważne są właściwości złota, jego plastyczność, odporność na korozję, fakt, że nie wywołuje reakcji alergicznych, a także jego piękny kolor i blask. Niestety na rynku nie brakuje biżuterii, która próbuje udawać złoto. Chcąc ustrzec się przed pomyłką, warto wiedzieć, jak rozpoznać prawdziwe złoto.

Oryginalna złota biżuteria. Kilka słów o próbach złota

Każda sztuka złotej biżuterii ma swoje własne oznaczenie. Dlatego zanim kupimy jakiś przedmiot, warto dobrze mu się przyjrzeć i sprawdzić, czy została wybita na nim próba złota. Najczęściej symbol znajduje się na zapięciu, we wnętrzu pierścionka bądź w innym niewidocznym na pierwszy rzut oka miejscu.

Próba złota po pierwsze oznacza, że przedmiot rzeczywiście został wykonany ze złota (właściwie złotego stopu, czyli złota z domieszką innych metali), a po drugie informuje, ile tego złota rzeczywiście biżuteria zawiera. Pamiętajmy, że biżuterię wykonuje się ze stopu, którego podstawowym składnikiem jest złoto. Złote pierścionki, kolczyki czy bransoletki nigdy nie są w 100% wykonane ze złota. Czyste złoto jest zbyt miękkie, zbyt plastyczne – taka biżuteria z łatwością ulegałaby odkształceniom.

Oryginalna złota biżuteria zawsze oznaczona jest próbą. Włoska biżuteria ze złota próbą wysoką. Wyroby pochodzące ze słonecznej Italii wykonywane są z wysokojakościowych produktów i słyną ze swojego piękna, elegancji i trwałości.

Biżuteria ze złota – test przy użyciu magnezu

Produkty ze złota można zbadać przy użyciu magnezu. Złoto nie jest metalem, które reaguje na działanie magnezu. O ile magnes przyciąga stal, o tyle nie wchodzi w reakcję ze złotem. Dlatego przykładając magnes do biżuterii, możemy ocenić, czy nie mamy do czynienia z wyrobem sztucznym. Jeśli próba złota jest wysoka, biżuteria nawet nie drgnie. Przy niskiej próbie lekkie drgnięcie może być widoczne.

Włoska biżuteria ze złota – zakup tylko w sprawdzonym salonie jubilerskim

Aby ustrzec się pomyłki, najlepiej kupować biżuterię tylko w sprawdzonych miejscach. Odwiedzając dobry salon jubilerski, nie musimy obawiać się oszustwa. W takim miejscu sprzedawana jest tylko oryginalna biżuteria ze złota, srebra i stali szlachetnej. Poza tym wybór jest naprawdę ogromny!

Oczywiście w salonie jubilerskim możemy ocenić jakość biżuterii kupionej w innym miejscu. Jubilerzy dysponują rozwiązaniami, dzięki którym w kilka chwil sprawdzą, czy biżuteria jest prawdziwa. Ocenią również próbę złota, a także wartość rynkową biżuterii. W niektórych miejscach podejmą się również przetopienia złotych błyskotek i wykonania z nich nowych przedmiotów. To dobre rozwiązanie, jeśli zalega nam w domu stara, niemodna już biżuteria ze złota.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *