Jak się uczyć niemieckiego

Jak się uczyć niemieckiego?

Języków obcych można uczyć się na wiele sposobów, a niemiecki nie jest tutaj żadnym wyjątkiem, choć trzeba przyznać, że przyswajanie niemieckich słówek bez pomocy wykwalifikowanego lektora jest znacznie trudniejsze, aniżeli w przypadku systemów językowych zbliżonych do polskiego.

Nauka niemieckiego w klasie szkolnej

Większość osób posługujących się niemieckim w dorosłym życiu, przygodę z tym językiem rozpoczęła jeszcze w latach szkolnych. Niegdyś kładziono spory nacisk na naukę niemieckiego. Dziś prym wiedzie angielski, bardzo lubiane są też hiszpański i włoski, natomiast niemiecki jest jednym z wielu języków, które można, ale niekoniecznie trzeba znać.

Nauka niemieckiego w klasie szkolnej nie zawsze przynosi spodziewane efekty. Klasy są przepełnione, a kompetencje językowe zgromadzonych w jednym pomieszczeniu uczniów rzadko kształtują się na równym poziomie. Wszystko to sprawia, że nauczyciel nie jest w stanie przeprowadzić efektywnego nauczania, a coraz częściej po prostu „goni” z materiałem, próbując zrealizować narzucony program nauczania. Uczniowie wkuwają zasady gramatyki i przyswajają słówka, ale niewielu dostaje szansę na zbudowanie wypowiedzi w niemieckim języku.

Jak się uczyć niemieckiego w domowym zaciszu?

Młodzi ludzie nie zawsze zdają sobie sprawę, jak bardzo znajomość obcych języków może im się przydać w dorosłym życiu. Wielu z nich dopiero po latach wraca do nauki niemieckiego, a mając już jakieś podstawy, decyduje się na naukę w domowym zaciszu. Jak uczyć się niemieckiego w domu? Na pewno warto zaopatrzyć się w dobry podręcznik do niemieckiego, taki, który został przygotowany z myślą o użytkownikach domowych. Zazwyczaj podręcznik kupuje się w zestawie z płytą CD, ale coraz częściej możemy spotkać się z rozwiązaniem, że zamiast płyty otrzymujemy dostępy do platformy internetowej, na której znajdują się różnego rodzaju słuchowiska i gry językowe.

W sieci znajdziemy mnóstwo filmików dla osób, które chcą się uczyć niemieckiego w domu. Niektórzy udostępniają je za darmo w popularnych serwisach internetowych. Warto skorzystać z tych propozycji – każdy kontakt z językiem mówionym jest dobry dla rozwoju kompetencji językowych. Oprócz tego warto oglądać filmy i seriale niemieckie z polskimi napisami, a jeśli mamy taką możliwość to od czasu do czasu firmy polskie (lub angielskie, jeśli dobrze znamy ten język) z niemieckimi napisami.

Nauka niemieckiego w szkole językowej

Ci, którzy nie potrafią zmotywować się do systematycznej nauki w domu, mogą, a nawet powinni skorzystać z oferty dobrej szkoły językowej. Nie od dziś wiadomo, że nauka języka niemieckiego pod okiem wykwalifikowanego lektora przynosi najlepsze efekty. Zaletą szkół językowych jest również to, że organizują zajęcia w małych, kilkuosobowych grupkach. Kursanci stanowią dla siebie wzajemną motywację, a to, że jest ich zaledwie kilku sprawia, że lektor każdej osobie może poświęcić odpowiednią ilość czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *