Jak skanery 3D wpływają na współczesną edukację?

Skaner 3D to urządzenie wyposażone w zaawansowane funkcje, umożliwiające szybkie wymiarowanie najróżniejszych obiektów. W procesie skanowania 3D badane są kształt i wymiary obiektu rzeczywistego, a nierzadko również struktura i kolor. Zebrane dane przetwarzane są w sposób automatyczny i prezentowane w formie wirtualnego modelu. Wykorzystanie profesjonalnych skanerów umożliwia błyskawiczne przygotowanie precyzyjnych modeli 3D dla obiektów rzeczywistych. Z tego powodu technologia skanowania 3D znalazła zastosowania w rozmaitych branżach. Zdecydowanie wpłynęła również na edukację.

Przenoszenie obiektów do świata cyfrowego

Cyfrowy świat i innowacyjne technologie to tematy cieszące się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Dzieci w wieku szkolnym chętnie uczestniczą w zajęciach komputerowych, uczą się programowania, korzystają z nowoczesnych rozwiązań, w jakie nierzadko wyposażona jest współczesna sala lekcyjna. Nowe technologie stały się nieodłączną częścią naszego życia, dlatego uczniowie od początku powinni zdobywać wiedzę, jak funkcjonować w przesiąkniętych nimi realiach, jak rozumieć ich sens i działanie. Dlatego wprowadzanie nowoczesnych technologii do szkół jest konieczne.

Nowoczesną technologią, z jaką z całą pewnością warto zaznajomić uczniów, jest technologia skanowania 3D. Skanowanie 3D można zdefiniować jako przenoszenie obiektów do świata cyfrowego. Dzieci oczywiście muszą poznać tradycyjne metody wymiarowania obiektów, ale na pewnym etapie edukacji mogą zacząć wykorzystywać szybkie skanowanie 3D. Błyskawiczne zbieranie pomiarów i możliwość dokładnego przyjrzenia się modelowi 3D są szczególnie pomocne na lekcjach matematyki, geografii czy biologii. Skanery 3D w edukacji z jednej strony pozwalają ćwiczyć umiejętności techniczne, z drugiej zaś służą do promowania nauk ścisłych. Łatwiej zapamiętać materiał omawiany na lekcji matematyki i fizyki, jeśli na zajęciach korzystano z nowoczesnego skanera.

Przyjazne środowisko uczenia się

Współcześni uczniowie od najmłodszych lat mają styczność z urządzeniami cyfrowymi. Dlatego nikt nie wymaga, by na gruncie szkolnym technologii cyfrowych nie było. Przeciwnie – nowe technologie pomagają w tworzeniu przyjaznego uczniom środowiska. Oczywiście pod warunkiem, że kadra pedagogiczna podejdzie do tematu z rozsądkiem. Koniecznie należy pamiętać, w jaki sposób współcześni uczniowie docierają do informacji, a z drugiej strony – jak bardzo w wirtualnym świecie są zagubieni, jak nie potrafią selekcjonować informacji, jaki problem sprawia im dotarcie do wartościowych publikacji.

Rolą szkoły jest pokazanie, jak właściwie korzystać z nowoczesnych technologii. Jeśli chodzi o technologię skanowania 3D, warto zobrazować, do czego taki skaner może być wykorzystany. Warto pokazać przeniesione do postaci cyfrowej eksponaty muzealne, zaprezentować zeskanowane wnętrze jaskini, zwrócić uwagę na cyfrowy model fragmentu ludzkiego ciała, czy chociażby za pomocą wirtualnej prezentacji zobrazować, jak działa silnik spalinowy. Producent skanerów 3D dostarcza urządzenia, dzięki którym rzeczywiście możemy lepiej poznawać otaczający nas świat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *