plan treningowy

Jak ułożyć plan treningowy?

Plan treningowy to nic innego jak rozpiska z zestawami ćwiczeń i informacją o ilości powtórzeń, częstotliwości i kolejności wykonywania tychże ćwiczeń. Bez dobrego planu treningowego nie do końca wiadomo, co należy ćwiczyć, by osiągnąć upragnione rezultaty w postaci utraty tkanki tłuszczowej, wysmuklenia pewnych partii ciała czy rozbudowy mięśni. Efektywność treningów również pozostawia wiele do życzenia.

Treningi bez planu?

Sytuacja, w której ktoś idzie na siłownię i wykonuje ćwiczenia, które w danym momencie przyjdą mu do głowy, jak najbardziej jest możliwa. Co więcej – wiele osób ćwiczy w ten właśnie sposób, siłownię traktując jako sposób na odreagowanie stresu, spędzenie czasu ze znajomymi i utrzymanie jako takiej sprawności. Ci, którym zależy na rzeczywistej poprawie kondycji i sprawności fizycznej i widocznych zmianach w wyglądzie, powinni korzystać z planów treningowych. Plan treningowy uczy systematyczności, a ćwiczenia dobrane do potrzeb i możliwości osoby ćwiczącej, rzeczywiście przynoszą efekty. Gdyby sportowy decydowali się na treningi bez planu, nigdy nie osiągnęliby rezultatów, na jakie stać ich po długim okresie wytężonej pracy pod okiem profesjonalnego trenera.

Treningi personalne a plan treningowy

Treningi personalne pod okiem profesjonalisty to najlepsze, co możemy wybrać, rozpoczynając walkę o lepszą wersję siebie. Trener nie tylko przygotuje plan ćwiczeń, ale zmotywuje do wysiłku i zadba o bezpieczeństwo na sali treningowej. Trener personalny pokaże, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia, by nie doszło do urazu, a treningi były efektywne. Warto również dodać, że treningi personalne odbywają się na profesjonalnie przygotowanej sali treningowej.

Mimo wielu zalet, nie wszyscy mogą uczestniczyć w zajęciach na sali treningowej, co nie znaczy, że muszą rezygnować z realizacji planu treningowego. Trenerzy personalni coraz częściej dostępni są również online. Przygotowują plany treningowe, udzielają konsultacji online i monitorują efekty ćwiczeń. Każda osoba otrzymuje indywidualny plan treningowy, taki, który rzeczywiście będzie w stanie zrealizować, biorąc pod uwagę jej rozkład dnia, kondycję, stan zdrowia. Plan treningowy przygotowany przez specjalistę również przyniesie zadowalające efekty, choć warto, by przynajmniej pierwszy trening odbył się pod okiem trenera, by osoba ćwicząca poznała poprawną technikę wykonywania poszczególnych ćwiczeń.

Plan treningowy we własnym zakresie?

Plan treningowy oczywiście da się przygotować bez pomocy profesjonalnego trenera, ale pod warunkiem, że posiadamy jakąś wiedzę na temat fizjologii człowieka, dobrą świadomość własnego ciała i odpowiednią motywację. Mimo że nic nie zastąpi profesjonalnych kursów i szkoleń dla trenerów personalnych, to przy dużej determinacji, korzystając ze sprawdzonych źródeł internetowych, da się zdobyć informacje potrzebne do stworzenia planu treningowego dla siebie. Oczywiście należy pamiętać, by ćwiczenia nie były zbyt trudne ani monotonne. Plan treningowy powinien być zróżnicowany, w przeciwnym razie motywacja ćwiczącego szybko spadnie. Poza tym pamiętajmy, że poziom trudności należy zwiększać stopniowo, a serie treningów oddzielać przerwami na regenerację organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *