Jak utrzymać czystość w basenie?

Wiele osób marzy o posiadaniu własnego basenu, który umożliwiłby im wykonywanie ulubionej aktywności fizycznej i zapewniał przyjemne orzeźwienie w upalne dni. Basen w ogrodzie do niedawna uznawany był za synonim luksusu, na który mogli pozwolić sobie tylko nieliczni. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Niecki basenowe z tworzyw sztucznych, stali albo betonu coraz częściej zastępują baseny dmuchane, rozporowe i stelażowe. Duży basen stacjonarny oferuje zdecydowanie więcej możliwości, aniżeli basen przenośny. Poza tym dużo łatwiej utrzymać go w czystości.

Od czego zależy czystość wody basenowej?

Umiejscowienie basenu w ogrodzie

To, czy i jak długo uda się utrzymać w basenie czystą wodę, uzależnione jest od wielu czynników. Jeśli chodzi o basen stacjonarny, na pewno istotna jest lokalizacja. Basen, który znajduje się bezpośrednio przy budynku i jest otoczony pokrytym płytkami tarasem, na pewno łatwiej utrzymać w czystości aniżeli ten, który wybudowano w oddalonej części ogrodu i otoczono trawnikiem. Bliskie sąsiedztwo drzew, krzewów, a co za tym idzie – owadów, również nie sprzyja utrzymaniu czystości.

Poprawne zachowanie użytkowników basenu

Oczywiście duży wpływ na czystość wody basenowej ma zachowanie użytkowników. Każdy, kto korzysta z publicznej pływalni, zanim wejdzie do wody, musi wziąć prysznic. W warunkach domowych tego prysznica zwykle nie bierzemy, niemniej warto pamiętać o usunięciu z ciała tłustych balsamów i olejków. Jeśli po ogrodzie chodzimy boso, zadbajmy, by przed wejściem do wody oczyścić stopy z piachu i trawy. Pilnujmy, by dzieci nie zabierały do basenu brudnych zabawek.

Stosowanie dobrej jakości chemii basenowej

Czystość wody w basenie w ogromnej mierze uzależniona jest również od tego, jaką chemię basenową stosujemy. Preparaty powinny być na tyle silne, by nie pozwolić na rozwój glonów i bakterii, a jednocześnie na tyle delikatne, by nie zaszkodzić ludzkiemu zdrowiu. Niestety nie każda niecka basenowa dobrze reaguje na chemię basenową. Jej działanie najlepiej znoszą baseny ze stali.

Stalowe niecki basenowe i ich higieniczna czystość

Niecki basenowe ze stali cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ w przeciwieństwie do niecek z tworzyw sztucznych, przez wiele lat zachowują pierwotny wygląd. Basen stalowy, nawet po kilkudziesięciu latach użytkowania, wciąż prezentuje się nienagannie. Stal nierdzewna jest odporna na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie silnej chemii.

Ogromną zaletą basenów stalowych jest ich higieniczna czystość. Ze względu na tę właściwość, niecki stalowe chętnie wykorzystywane są jako baseny rehabilitacyjne. Baseny publiczne ze stali niemal całkowicie wyparły inne rozwiązania, zwłaszcza jeśli mowa o kąpieliskach otwartych. Stalowe baseny wkopywane łatwo wyczyścić, ponieważ ich ścianki są gładkie i połyskliwe, co sprawia że nie przywierają do nich zabrudzenia. O ile brud ma tendencję do „wżerania się” w powierzchnię z betonu, o tyle stal nierdzewna skutecznie opiera się działaniu bakterii i glonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *