Jak wykonać model 3D z obiektu?

Model trójwymiarowy można opracować od podstaw w specjalnym programie komputerowym, albo odwzorować na podstawie danych zebranych w procesie wymiarowania obiektu istniejącego w rzeczywistości. W drugim przypadku konieczne jest wykorzystanie profesjonalnych urządzeń skanujących. Co prawda tradycyjna suwmiarka, kątownik, miara czy poziomica także dostarczają wielu istotnych informacji, ale nowoczesny skaner 3D zbiera informacje znacznie szybciej i precyzyjniej. Z tego powodu modelowanie 3D z wykorzystaniem skanera jest praktyką powszechnie stosowaną w wielu firmach produkcyjnych.

Czym jest modelowanie 3D?

Modelowanie trójwymiarowe to proces tworzenia i modyfikacji obiektów wirtualnych. Obiekty 3D powstają w dedykowanym programie komputerowym, są tam udoskonalane i przygotowane do druku 3D albo do wykorzystania w multimedialnych prezentacjach, w galeriach sklepów internetowych itd. Oprogramowania komputerowe pozwalają na tworzenie trójwymiarowych modeli z siatek wielokątów (sześcianów, prostokątów i trójkątów), albo definiowane przy pomocy krzywych lub powierzchni parametrycznych. Tak przygotowany model można wydrukować na drukarce 3D, tworząc w ten sposób prototyp. Dzięki temu możliwa jest analiza właściwości fizycznych produktu i jego działania. W razie potrzeby w modelu 3D wprowadzane są zmiany i ulepszenia. Wszystko po to, by produkt końcowy prezentował jak najwyższą jakość.

Modelowanie 3D a inżynieria wsteczna

Modelowanie 3D może odbywać się także w inny sposób, tj. w odniesieniu i na podstawie danych obiektu, który naprawdę istnieje. Przykładowo, dzięki nowoczesnej technologii, mamy możliwość stworzenia trójwymiarowego modelu dla nieprodukowanej już części motoryzacyjnej, a następnie wyprodukowanie zamiennika do poddawanego renowacji zabytkowego auta. Odtwarzaniem realnych obiektów z wykorzystaniem skanowania i modelowania 3D zajmuje się inżynieria odwrotna.

Modelowanie 3D z wykorzystaniem skanera

Wiemy już, że da się wykonać model 3D z fizycznego obiektu. Jak proces modelowania 3D przebiega w tym wypadku? Pierwszym krokiem jest zebranie informacji dotyczących wspomnianego obiektu. Do tego celu należy wykorzystać dobrej jakości skaner 3D. Technika skanowania 3D znacznie skraca czas modelowania, poza tym jest niezbędna w przypadku obiektów o skomplikowanej geometrii, niestandardowych wymiarach, albo takich, które są niekompletne. Profesjonalne urządzenie skanujące sprawi, że modelowanie 3D z wykorzystaniem skanera przebiegnie sprawnie i pozwoli na wykonanie dowolnej części w bardzo krótkim czasie.

Optymalizacja trójwymiarowego modelu

Za pomocą skanera i późniejszego modelowania 3D można przedstawić niemal dowolny obiekt i powierzchnię. Dane zebrane w wyniku skanowania 3D są uporządkowane i przygotowane do dalszej pracy. Na tak powstałym modelu 3D można dalej pracować. Można zmieniać wymiary, dodawać nowe funkcjonalności i ulepszenia innego typu. W ten sposób powstaje udoskonalony zamiennik albo nowa, lepsza wersja produktu. Inżynierowie mogą dokonać wielu kluczowych zmian w projekcie, co zdecydowanie ułatwia zarówno sam proces projektowania, jak i późniejszą produkcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *