Jak zabezpieczyć schody przed dziećmi?

Jak zabezpieczyć schody przed dziećmi?

Dom powinien być miejscem, w którym czujemy się komfortowo i bezpiecznie. Jednak niektóre meble, elementy dekoracyjne i przedmioty użytkowe, które wydają się nam zupełnie niegroźne, mogą zagrażać bezpieczeństwu małych dzieci. Dlatego jeśli maluch zaczyna pełzać i raczkować, to ostatni dzwonek, by przygotować dom do jego wzmożonej aktywności. Zabezpieczyć warto zwłaszcza gniazdka i kable, ostre krawędzie mebli oraz schody.

Schody w domu a małe dziecko

Upadek ze schodów może być nie tylko bolesny, ale i bardzo groźny – zwłaszcza, jeśli mowa o małym dziecku. Dlatego w domu piętrowym, w domu z poddaszem użytkowym, w mieszkaniu dwupoziomowym, czy też mieszkaniu wyposażonym w antresolę, powinny znaleźć się barierki dziecięce na schody.

Pamiętajmy, że niemowlęta i małe dzieci są bardzo ciekawe świata, a przy tym nieświadome czyhających na nie niebezpieczeństw. Schody wydają im się szczególnie ciekawe, bo są wysokie i można się po nich wspinać. Oczywiście można próbować zastawiać dostęp do schodów jakimiś przedmiotami, meblami, ale nie jest to rozwiązanie ani wygodne, ani całkiem bezpieczne, ani estetyczne. Zamiast tego lepiej postawić na solidną barierkę zabezpieczającą. Małe dziecko samo na pewno jej nie otworzy.

Barierki na schody – jak to działa?

Barierki dziecięce na schody to produkty przygotowane z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych. Oznacza to, że produkt sam w sobie powinien być bezpieczny, czyli wykonany z solidnych materiałów i pokryty środkami nieszkodliwymi dla zdrowia dziecka (niektóre maluchy mają tendencję do gryzienia górnej krawędzi barierek). Ostre krawędzie są niedopuszczalne, podobnie jak zbyt szeroki rozstaw szczebelków, pomiędzy którymi mogłaby utkwić głowa dziecka.

Produkcją barierek zabezpieczających dla dzieci najczęściej zajmują się producenci schodów z drewna i schodów modułowych, czyli metalowo-drewnianych. Jak łatwo się domyślić, barierki dziecięce na schody są najczęściej drewniane. Innym materiałem wykorzystywanym do produkcji zabezpieczeń jest metal. Czasem może to być również wzmocnione tworzywo sztuczne. Najważniejsze, by barierka była solidna i stabilna, a przy tym łatwa w montażu. Schody w domach mają różną szerokość, ale rozpiętość barierki można dowolnie regulować. Szerokość produktu można dopasować do szerokości schodów, ale również do szerokości ościeżnic drzwiowych. Są również barierki kominkowe, które ograniczają dostęp do kominka, a także do wejścia na schody młynarskie.

Barierki dziecięce na schody

Różnorodność barierek zabezpieczających jest bardzo duża, dzięki czemu wygląd produktu można dostosować do już istniejącej balustrady na schody. Możemy wybierać styl barierki i kolorystykę. Oczywiście barierki schodowe drewniane można kupić również w wersji niepomalowanej. Jeśli wiemy, jakim kolorem pokryto schody w domu, wystarczy że wyposażymy się w tę samą bejcę, lakier czy impregnat i wykonamy malowanie we własnym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *