Jaki rodzaj basenu wybrać do domu?

W ostatnich latach znacząco wzrosła popularność przenośnych basenów ogrodowych. Co ciekawe, dzięki temu coraz więcej osób decyduje się na budowę w ogrodzie basenu z prawdziwego zdarzenia. Dzięki konstrukcjom dmuchanym, rozporowym i stelażowym przekonaliśmy się, jaka przyjemność płynie z posiadania własnego basenu. Jednocześnie dostrzegliśmy, że takie konstrukcje mają pewne ograniczenia, a basen ogrodowy powinien być zdecydowanie większy i stabilny.

Budowa basenu w ogrodzie

Jeśli działka jest dostatecznie duża i wykonanie odpowiedniego wykopu nie stanowi problemu, śmiało można przystąpić do budowy basenu stacjonarnego. Możliwości jest wiele, począwszy od bloczków betonowych, poprzez niecki ze wzmocnionych tworzyw sztucznych, skończywszy na basenach ze stali nierdzewnej. Każde z rozwiązań ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników, choć tych ostatnich jest zdecydowanie najmniej w przypadku basenów stalowych. Jeśli pojawiają się głosy krytyczne, najczęściej dotyczą kwestii finansowych, ale baseny stalowe są na tyle trwałe, efektowne i higieniczne, że tego rodzaju inwestycja naprawdę się opłaca.

Budowa basenu na prywatnej działce powinna być poprzedzona analizą przeprowadzoną przez fachowca w tej dziedzinie. Wykonanie wykopu nie powinno w sposób negatywny oddziaływać na działki sąsiadujące, nie może również naruszyć konstrukcji zlokalizowanych w pobliżu budynków. Poza tym warto rozważyć, w którym miejscu basen będzie najmocniej nasłoneczniony i najmniej narażony na wpadanie do wody zanieczyszczeń.

Basen wewnętrzny, basen zadaszony czy odkryty?

Niecka basenowa ze stali może być umieszczona zarówno pod dachem, jak i na wolnym powietrzu. Stal nierdzewna jest materiałem odpornym na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych i jak sama nazwa wskazuje – jest nierdzewna, a więc nie ulega procesom korozji. Basen umieszczony w ogrodzie nie musi posiadać zadaszenia, ale jeśli inwestor ma takie życzenie, jak najbardziej może je wykonać. Poza tym istnieje możliwość wykonania basenu bezpośrednio w budynku, ale inwestorzy prywatni częściej decydują się na umieszczenie niecki w ogrodzie, aniżeli na stalowe baseny domowe. W upalnie letnie dni nie ma nic przyjemniejszego niż pobyt w nasłonecznionym basenie.

Prywatne baseny ze stali – dlaczego warto?

Stal nierdzewna to materiał elastyczny, umożliwiający wytwarzanie niecek o dowolnych kształtach. O ile baseny betonowe czy plastikowe zazwyczaj mają kształt prostokątny lub owalny, niecka stalowa może być kwadratowa, półokrągła, trójkątna bądź zupełnie niesymetryczna. Może to być zarówno pokaźnych rozmiarów basen ogrodowy, jak i niewielki brodzik dla dzieci. Stal to materiał dający wiele możliwości aranżacyjnych, poza tym wyróżniający się atrakcyjną, srebrzystą barwą i połyskiem.

Warto również zaznaczyć, że prywatne baseny ze stali są niezwykle trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Stal nie traci koloru, nie staje się matowa pod wpływem działania chemii basenowej czy promieniowania słonecznego. Poza tym jest odporna na działanie chemii basenowej, a czyszczenie gładkiej powierzchni nie jest zadaniem pracochłonnym i nie zajmuje wiele czasu. Z basenu można korzystać właściwie w sposób nieprzerwany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *