Mimo że domki letniskowe są intensywnie użytkowane tylko w niektórych częściach roku, powinny być wykonane z solidnych materiałów, które dobrze zniosą zmienne warunki pogodowe i zmienną temperaturę wewnątrz samego domku. Domki letniskowe z reguły nie są ogrzewane zimą, dlatego łatwo może pojawić się w nich wilgoć i pleśń. Jakie schody sprawdzą się w takich warunkach?
Czym właściwie jest domek letniskowy?
Nie wszystkie domy, które stoją na działkach rekreacyjnych, można nazwać typowymi domkami letniskowymi. Z tym określeniem kojarzą się przede wszystkim małe budynki, których powierzchnia nie przekracza 35m2, często wykonane z drewna, nieocieplane i nieogrzewane. Domek letniskowy to po prostu wolno stojący parterowy budynek rekreacji indywidualnej.
Chcąc poznać dokładną definicję terminu domek letniskowy, jak i warunki budowy takiego obiektu, należy zajrzeć do przepisów prawa budowlanego. W przepisach tych domek letniskowy został przydzielony do III kategorii jako „inny niewielki budynek”. Wiadomo, że właściciel takiego budynku nie musi prowadzić książki obiektu budowlanego, ani też przeprowadzać kontroli elementów budowli narażonych na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Chcąc postawić domek letniskowy, nie trzeba starać się o pozwolenie na budowę, oczywiście pod warunkiem, że 35m2 to maksymalna powierzchnia budynku, na obszarze 500m2 nie stanie drugi taki obiekt, a domek będzie wolnostojący i jednokondygnacyjny.
Jeśli ktoś chciałby postawić na działce większy budynek, albo wykonać poddasze użytkowe, musi uzyskać pozwolenie. W praktyce jednak wielu właścicieli domków letniskowych dostosowuje poddasze nieużytkowe do celów mieszkalnych i nigdzie tego nie zgłasza. W niniejszym artykule nie będziemy oceniać, czy jest to działanie słuszne, czy wręcz przeciwnie. Skupmy się natomiast na tym, jakie schody warto zamontować w domku letniskowym w zależności od tego, czy poddasze będzie nieużytkowe, czy użytkowe.
Schody do domku letniskowego
Skoro domek letniskowy jest budynkiem niewielkim gabarytowo, nie sposób, by znalazły się tam okazałe schody wachlarzowe, czy inne konstrukcje wymagające znacznej przestrzeni. Doskonale sprawdzą się natomiast schody młynarskie. A jeśli chcemy czegoś bardziej efektownego, warto rozważyć schody kręcone.
Schody młynarskie wykonuje się z drewna. Schody te mają prostą, lekką, wręcz minimalistyczną konstrukcję. Są jakby zawieszone w powietrzu, co oznacza, że istnieje możliwość wykorzystania przestrzeni pod schodami, co w takim małym domku ma bardzo duże znaczenie. Schody młynarskie można zamówić u stolarza, bądź kupić gotowe od producenta schodów drewnianych.
W sytuacji, gdy montaż takich prostych schodów nie jest możliwy, albo jest możliwy, ale pod warunkiem, że schody będą strome niczym przysunięta do ścian drabina, lepszym rozwiązaniem mogą okazać się schody spiralne. Są to schody na planie koła, wijące się w górę niczym serpentyna, a więc zajmujące niewiele miejsca. Na uwagę zasługuje również efektywny wygląd takich schodów. W tym wypadku drewniane stopnie łączone są z metalową konstrukcją i metalową balustradą.