Kiedy zdecydować się na tarcicę sosnową, a kiedy wybrać inne drewno?

Odwiedzając tartak możemy zaobserwować, że oferuje szereg rozmaitych produktów tartacznych przygotowanych z drewna różnych gatunków. Tartaki, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, przygotowują belki, deski, łaty i listewki w różnych rozmiarach, które jednak uznawane są za wymiary standardowe. Takie produkty zazwyczaj można nabyć od ręki, ale oczywiście dobry tartak jest w stanie przygotować dla klienta produkty tartaczne w zupełnie innych wymiarach. Natomiast więcej trudności sprawi przygotowanie desek i belek z drewna, którego tartak nie przetwarza. Tartaki zajmują się przede wszystkim drewnem gatunków rodzimych i to takim, na które jest największy popyt. W Polsce zdecydowanie najlepiej sprzedaje się tarcica sosnowa.

Czym jest tarcica? Jak powstaje tarcica sosnowa?

Tarcia to podstawowy produkt tartaczny. Dopiero po jej przycięciu powstają inne drewniane produkty. Tarcica powstaje w wyniku poziomego piłowania kłody drewna. W zależności od grubości drewna i docelowych wymiarów tarcicy, z jednej kłody drewna może powstać do kilku do kilkunastu płaskich desek. Krawędzie tarcicy mogą być opracowane tylko z dwóch stron, albo ze wszystkich czterech. W pierwszym przypadku mówimy o tarcicy nieobrzynanej, w drugim o obrzynanej.

Tartak oferuje tarcicę sosnową obrzynaną i nieobrzynaną. Tarcica sosnowa może być mokra lub sucha, choć zdecydowana większość klientów oczekuje, że drewno będzie suche i gotowe do wykorzystania w określonym projekcie. Tarcia sosnowa z tartaku może być suszona na dwa sposoby, tj. naturalnie, czyli na wolnym powietrzu, albo w specjalnej suszarni. Drugie rozwiązanie jest znacznie szybsze, poza tym wysoka temperatura zabija drobnoustroje i zapobiega powstawaniu wypaczeń.

Tak przygotowana tarcica może być wykorzystana jako drewno konstrukcyjne, surowiec do produkcji drzwi i okien, drewno na podłogi, tarasy i elewację, surowiec na blaty, stelaże łóżek, szafy, drewniane skrzynie, wózki, zabawki i wiele innych. Drewno sosnowe znajduje wiele zastosowań, co wynika z jego właściwości.

Tarcica sosnowa a inne gatunki drewna

Sosna zajmuje czołową pozycję spośród wszystkich gatunków drzew występujących na terenie naszego kraju. Sosna nie ma wielkich wymagań glebowych, dlatego rośnie wszędzie, z wyjątkiem obszarów wysokogórskich, gdzie dominuje świerk. Powszechne występowanie sosny powoduje, że jej drewno jest łatwo dostępne i tanie. Do tego charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, jest stosunkowo lekkie, łatwe w obróbce i podatne na klejenie. Ponadto posiada liczne walory dekoracyjne. Wszystko to sprawia, że sosna znajduje wiele zastosowań, począwszy od konstrukcji dachowych, skończywszy na zabawkach dla dzieci.

Sosna jest drewnem wytrzymałym, ale nie aż tak zwartym, ciężkim i twardym jak drewno bukowe, dębowe, czy jesionowe. Dlatego jeśli chcemy mieć w domu stabilne i trwałe schody z drewna, w tym przypadku tarcica sosnowa nie będzie najlepszym wyborem. Do produkcji stołów też lepiej wybrać drewno ciężkie i twarde.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *