fototapeta do salonu

Najmodniejsze fototapety do salonu

Fototapeta to produkt, który z powodzeniem może zdobić ściany w biurach czy sklepach branżowych, ale najczęściej fototapety spotykamy we wnętrzach mieszkalnych. Projektanci, chcąc zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów, prześcigają się w opracowywaniu nowych wzorów fototapet do salonu, pomieszczeń kuchenno-jadalnianych, pokoju dziecięcego, a nawet do łazienki. Największym zainteresowaniem cieszą się jednak fototapety do salonu.

Czym fototapeta różni się od tapety?

Tapety papierowe w klasycznej formie

Klasyczna papierowa tapeta ścienna to produkt, którym można pokryć wszystkie ściany w pomieszczeniu, zastępując tym samym tradycyjnie malowanie z użyciem pędzla lub wałka. Kilkanaście lat temu jasne tapety w delikatne, lekko połyskujące wzorki, cieszyły się ogromną popularnością. Uważano, że znacząco podnoszą estetykę pomieszczenia zarówno za sprawą ciekawego wyglądu, jak i faktu, że doskonale nadawały się do przykrywania nierówności na ścianach. W tamtym czasie wygładzanie ścian nie było tak popularne jak obecnie, większości przypadków farbę nanoszono bezpośrednio na tynk.

Tapeta a fototapeta

fototapeta - jak wybrać?
Fototapeta do salonu – jak wybrać?

Dziś tapety dostępne są w wielu wzorach i kolorach, nadal można pokrywać nimi wszystkie ściany, bądź tylko niektóre albo ich wybrane fragmenty. Większość produktów nadal zdobią niewielkie wzorki. Natomiast fototapeta zwykle przypomina ogromną fotografię. Przedstawia budynki, pejzaże, nierzadko również zwierzęta i motywy kwiatowe. Nie jest produktem przeznaczonym do tapetowania całych pomieszczeń. Najczęściej zajmuje jedną ścianę. Jest przy tym na tyle strojną dekoracją ścienną,  że nie potrzebuje żadnych dodatków w postaci kolejnych widoczków.

Fototapety na różnych podłożach

Tym, co różni tapetę od fototapety jest również rodzaj podłoża i jakość nadruku. Fototapeta jest produktem nieco bardziej rozciągliwym od tapety, co oznacza, że nie da jej się tak łatwo rozedrzeć. Dobrej jakości fototapety są dość grube i dodatkowo wzmocnione warstwą ochronną, co sprawia, że są odporne na drobne uszkodzenia mechaniczne. Nie rozwarstwiają się, nie widać na nich zarysowań, nie tracą koloru. Wzmocnioną fototapetę można zmywać wilgotną ściereczką bez obaw o uszkodzenie powierzchni. W przypadku klasycznych tapet rzadko jest to możliwe.

Najmodniejsze fototapety do salonu

W salonie gromadzą się wszyscy domownicy, by wspólnie spędzić wolny czas. Tam również przyjmuje się gości. Dlatego o wygląd tego pomieszczenia dbamy w sposób szczególny. Salon ma być jednocześnie nowoczesny, funkcjonalny i przytulny. Dzięki fototapetom zdecydowanie łatwiej uzyskać taki efekt. Taka dekoracja z powodzeniem zastępuje kilka mniejszych plakatów i obrazów. Dzięki niej można w prosty sposób odmienić wygląd pomieszczenia i nadać mu wyjątkowego charakteru. Jeśli wybierzemy odpowiednią fototapetę, możemy również optycznie powiększyć pomieszczenie, albo w symboliczny sposób podzielić je na dwie części, np. Część jadalnianą ze stołem i krzesłami, oraz część wypoczynkową z wygodną sofą i kominkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *