JPK

Obowiązek składania plików JPK z deklaracją VAT

Czynni podatnicy VAT zobowiązani są do śledzenia zmian w przepisach, które informują o obowiązku i sposobie składania plików JPK oraz deklaracji VAT do urzędu skarbowego. Zmiany wdrażane są stopniowo, bo już w 2018 roku mikroprzedsiębiorcy zobowiązani byli do prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT i przesyłania plików JPK_VAT. Najnowsza zmiana dotyczy obowiązku składania plików JPK z deklaracją VAT i zacznie obowiązywać 1 października 2020 roku.

Co to jest plik JPK, JPK_VAT?

Najprościej rzecz ujmując, JPK to zbiór danych finansowych w formie ujednoliconego pliku elektronicznego , który należy przesyłać do urzędu skarbowego w ustalonych terminach. Jednolity Plik Kontrolny powstaje na podstawie danych pobranych bezpośrednio z systemu finansowo-księgowego przedsiębiorstwa. Musi mieć określony układ i format, nad czym powinien czuwać zatrudniony przez firmę księgowy.

JPK_VAT to w rzeczywistości zestaw danych o zakupach i sprzedaży – danych wynikających z prowadzonej w danym okresie ewidencji VAT. JPK musi zostać przesłany w każdym miesiącu (do 25. dnia miesiąca) i dostarczać informacji dotyczących miesiąca poprzedniego, nawet jeśli podatnik rozlicza się w systemie kwartalnym. Obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców zarejestrowanych jako czynni podatnicy VAT.

Plik JPK a deklaracja VAT

1 lipca 2020 roku miał wejść w życie obowiązek raportowania JPK_VAT wraz z deklaracją VAT. Jednak wielu przedsiębiorców, ze względu na pandemię koronawirusa, zgłaszało trudności w raportowaniu. Wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, obowiązek raportowania został przesunięty na 1 października 2020 i dotyczy to wszystkich podatników VAT, bez względu na wielkość przedsiębiorstwa.

Nowy JPK_VAT przedstawiany jest jako ważne i potrzebne narzędzie analityczne, które ma podnieść poziom ochrony uczciwych przedsiębiorców przed oszustami podatkowymi. Mimo że termin wdrożenia rozwiązania przesunięto z uwagi na liczne protesty podatników, którym ze względu na stan epidemii przybyło obowiązków (opracowanie nowych procedur bezpieczeństwa, zakup środków ochrony osobistej dla pracowników itd.), to JPK-VAT w końcu musi zacząć obowiązywać. Rozwiązanie to pozwoli również ograniczyć ilość formalności dotyczących rozliczeń VAT. JPK_VAT odciąży firmy, które nie będą już musiały składać osobno deklaracji VAT-7 i VAT-7K.

Dostosowanie systemów księgowych do wymagań w zakresie JPK

Rozwiązania w ramach JPK obejmują firmy o coraz mniejszej skali działalności, co oznacza, że należy spodziewać się spiętrzenia zapotrzebowania na usługi firm zajmujących się wdrażaniem i dostosowywaniem systemów księgowych do nowych wymogów. Przesunięcie terminu, w którym zacznie obowiązywać plik JPK z deklaracją VAT jest zatem korzystne również z tego powodu. Chcąc skorzystać z usług firm wdrożeniowych, przedsiębiorcy będą mogli zrobić to w odpowiednim terminie, nie martwiąc się o trudności z dostępem do usług tychże firm i zdążą przygotować firmę do zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *