Początek jesieni to właściwy czas na rozpoczęcie przygotowań do sezonu zimowego. Ci, którzy mieszkają w zabudowie wielorodzinnej i korzystają z ogrzewania miejskiego, nie mają zbyt wiele pracy, ale mieszkańcy domów jednorodzinnych powinni podejść do tematu poważnie. Poza pracami naprawczo-porządkowymi, być może warto zainwestować w płotki śniegowe.
Zabudowa jednorodzinna – przygotowania do sezonu zimowego
Mieszkańcy domów jednorodzinnych otoczonych sporym ogrodem, mają jesienią sporo pracy. Jeśli w ogrodzie znajdują się duże drzewa liściaste, konieczne będzie grabienie i usuwanie liści. Mimo znacznie niższych temperatur, wciąż należy dbać o trawnik, by wiosną nie wymagał wielu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Wrzesień i październik to również ostatni dzwonek na przycinanie krzewów – nie tylko tych, które rozrosły się do zbyt dużych rozmiarów, ale też tych, które naszym zdaniem powinny utrzymać określony kształt.
Kiedy pogoda zmienia się na wyjątkowo kapryśną, warto pomyśleć o zabezpieczeniu mebli ogrodowych. Można je nakryć bądź schować w komórce/garażu, o ile dysponujemy odpowiednią ilością wolego miejsca. Z tarasu powinny też zniknąć elementy dekoracyjne, które mogą zniszczyć podmuchy silnego wiatru, albo gwałtownie spadający z dachu śnieg.
Dlaczego warto zamontować płotki do śniegu?
Usunięcie z tarasu narażonych na zniszczenie przedmiotów nie sprawi, że pozostałe rzeczy będą całkowicie bezpieczne. Osuwające się z dachu bryły obitego śniegu mogą uszkodzić rynny, parapety, daszek nad gankiem, elementy zewnętrznego oświetlenia, a nawet drewnianą konstrukcję werandy. Ciężki śnieg może również uszkodzić pojazdy pozostawione w pobliżu budynku, elementy ogrodzenia czy rośliny ogrodowe. Aby tak się nie stało, warto zamontować na dachu płotki do śniegu.
Płotki do śniegu to akcesoria dachowe wchodzące w skład kategorii zwanej ochroną przeciwśniegową. Akcesoria te mają chronić dom, jego otoczenie i mieszkańców przed skutkami gwałtownego osuwania się z dachu ubitego śniegu. W ramach tej kategorii wyróżniamy m.in. rozbijacze śniegu, które dzielą zsuwającą się bryłę na mniejsze, mniej niebezpieczne części oraz rury i płotki śniegowe, które utrzymują śnieg na dachu, zapobiegając nagłemu osuwaniu się. Oczywiście płotki do śniegu nie mają na tyle gęsto umieszczonych szczebelków, by śnieg w żaden sposób nie mógł zsunąć się w dół. Może się roztapiać i stopniowo uwalniać, ale wówczas nie stanowi zagrożenia dla osób i rzeczy znajdujących się na dole.
Ochrona przeciwśniegowa a inne prace na dachu
Płotki do śniegu powinny pojawić się na dachu przed rozpoczęciem sezonu zimowego, ale to nie jedyne prace, jakie należy wykonać na wysokości, zanim dojdzie do znacznego pogorszenia pogody. Wskazane jest również sprawdzenie stanu pokrycia dachowego, oczyszczenie rynien i sprawdzenie drożności komina. Dopiero po wykonaniu tych prac mamy pewność, że budynek jest dobrze przygotowany do zimy.