Panele podłogowe i drzwi wewnętrzne – jak wybierać?

Zanim zamieszkamy w wymarzonym mieszkaniu przed nami stoi spore wyzwanie w postaci jego wykończenie. Docelowo chcemy, by dobrze nam się mieszkało, by było funkcjonalnie, przytulnie, elegancko. Poszukujemy inspiracji, sprawdzamy rynek pod kątem tego czy innego rozwiązania do zastosowania w kuchni, łazience czy sypialni. Nie ominie nas także wybór kosztownych drzwi wewnętrznych czy podłóg. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając drzwi i podłogi, żeby te elementy wykończeniowe cieszyły oko przez lata?

Panele podłogowe – klasa ścieralności i użyteczności

Jeśli posadzkę będziemy chcieli wykończyć panelami podłogowymi to bez wątpienia i bez większego trudu znajdziemy wzornictwo, które wpisze się w planowaną aranżację. Rynek oferuje wręcz nieskończone bogactwo wzorów, co więcej obecne technologie pozwalają produkować panele podłogowe z niezwykle wiernie imitującym naturalne drewno usłojenie. Nieco więcej czasu powinniśmy poświęcić na określenie tego, jaką wytrzymałość powinna mieć tego rodzaju podłoga. Wytrzymałość określana jest dwoma rodzajami klas – klasą ścieralności i użyteczności. Dobór odpowiednich klas jest niezwykle istotny w kontekście późniejszego użytkowania podłogi. Warto też zastanowić się nad tym, czy zdecydować się na model paneli podłogowych, który będzie charakteryzował się podwyższoną odpornością na wilgoć (tym bardziej, jeśli panele mają trafić do kuchni).

Izolacja akustyczna w drzwiach wewnętrznych

W przypadku drzwi wewnętrznych, także tak jak to jest z panelami podłogowymi, przede wszystkim zwracamy uwagę na ich wygląd, kolorystykę, wzornictwo czy styl. Jednak jeśli dom zamieszkują dzieci przemyślmy, czy nie warto zadbać o dodatkową izolację akustyczną, dzięki której podniesiemy codzienny komfort domowników. Standardowo skrzydło drzwiowe wypełnione jest tzw. plastrem miodu, jeśli chcemy by drzwi wykazywały wyższe właściwości dźwiękoszczelne możemy zdecydować się na opcję, w której skrzydło będzie wypełnione płytą otworowaną lub pełną. Wówczas wyciszymy poszczególne pomieszczenia, a dźwięki nie będą przenikać pomiędzy nimi.

Koszty? A może poszukać dobrej promocji?

Panele podłogowe oraz drzwi wewnętrzne generują dość duże koszty. Inwestycja w te elementy wykończeniowa powinna więc być dobrze przemyślana. Jeśli już będziemy wiedzieli jakie klasy powinny mieć panele podłogowe i czy zależy nam na dodatkowym wyciszeniu skrzydła drzwiowego możemy poszukać rozwiązań redukujących te koszty. Promocje na panele podłogowe i drzwi wewnętrzne to dobry kierunek poszukiwań. Możemy natknąć się na wyraźne upusty, czy też promocje w postaci darmowa dostawa lub montaż w cenie zakupu podłogi, lub drzwi. To korzystne finansowo pomysły, tym bardziej cenne w kontekście całościowych wydatków związanych z wykończeniem całego domu lub mieszkania. Producenci oferują także ciekawe promocje w postaci – wybierz ten model drzwi a klamki kupisz za 1 zł. Warto więc przyglądać się rynkowej ofercie, dzięki czemu będziemy mogli oszczędzić nawet spore kwoty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *