Rodzaje papieru

Rodzaje papieru – właściwości ważne w druku

Osoby, które mają talent do tworzenia rysunków na papierze, a jednocześnie wykazują zainteresowanie grafiką komputerową, powinny pomyśleć o rozpoczęciu działalności polegającej na tworzeniu zaproszeń, projektowaniu okładek czy papierowych elementów dekoracyjnych. Oczywiście konieczne będzie zdobycie podstawowej wiedzy na temat druku. Taka osoba musi poznać rodzaje papieru, by móc określić jakie podłoże sprawdzi się najlepiej w przypadku konkretnego projektu.

Podstawowe rodzaje papieru

Wyróżniamy wiele rodzajów papieru, ale zanim przejdziemy do omówienia papierów przeznaczonych do druku, powinniśmy po krótce przeanalizować podstawowe rodzaje tej włóknistej masy. Włóknistej, ponieważ tworzonej z włókien pochodzenia organicznego, równomiernie układanych na sicie. W te sposób powstaje masa, która po uformowaniu podlega odwadnianiu, prasowaniu, suszeniu i gładzeniu.

Niektóre rodzaje papieru mają w składzie wypełniacze nieorganiczne, które nadają arkuszom określone właściwości  (m.in. gładkość, białość czy nieprzeźroczystość). Biorąc pod uwagę te właściwości oraz zastosowania papieru, wyróżniamy: papier powlekany, papier niepowlekany, papier syntetyczny, papier samokopiujący, papier samoprzylepny, tektury, kartony, papiery ekologiczne oraz papiery ozdobne.

Papiery najczęściej używane do druku

W drukarstwie wykorzystuje się zarówno papiery powlekane, jak i niepowlekane, choć nowoczesna drukarnia stawia w tej chwili przede wszystkim na papiery niepowlekane, odpowiednie dla druku offsetowego. W przeciwieństwie do papierów powlekanych, papiery niepowlekane nie mają powłoki, która wpływa na twardość i stopień połysku papieru. Taka powłoka pozwala na uzyskanie większego kontrastu, ale nie wszystkim zależy na takim efekcie. Oczywiście papier powlekany nie musi być maksymalnie błyszczący (klient może wskazać, czy zależy mu na macie, półmacie czy połysku).

Rodzaje papieru – papiery samoprzylepne

W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie papierami samoprzylepnymi. Coraz częściej stają się pożądanym elementem dekoracyjnym, zwłaszcza jeśli chodzi o pokoje dziecięce i różnego rodzaju sale zabaw, pokoje zagadek itd. Papier samoprzylepny stanowi połączenie papieru wierzchniego z warstwą kleju oraz papieru podkładowego z silikonową warstwą. Papier samoprzylepny może być zarówno powlekany, jak i niepowlekany, czarno-biały, jak i kolorowy. Na rynku bez trudu znajdziemy papiery i folie samoprzylepne, które można zadrukować i wykorzystać do rozmaitych zastosowań, m.in. jako etykiety, elementy dekoracyjne czy karty w podręcznikach wychowania przedszkolnego.

Tektury i kartony

Osoby, które nie mają wiele wspólnego z branżą drukarską, bardzo często nie widzą różnicy pomiędzy kartonem a tekturą, podczas gdy są to dwa, zupełnie odmienne podłoża. Kartony mimo wszystko są cieńsze i bardziej elastyczne. Wykorzystuje się je do druku okładek, teczek, rozmaitych tablic . Natomiast tektura jest bardzo sztywna, dlatego sprawdza się jak podłoże dla puzzli, podkładka pod kubek czy opakowanie kaszerowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *