Szczupak – co musisz wiedziec

Szczupak – cechy charakterystyczne

 

Szczupak to gatunek ryby, która w Polsce cieszy się szczególnym uznaniem. Mnóstwo wędkarzy marzy o tym, by chociaż raz w życiu złowić sporej wielkości okaz i móc pochwalić się osiągnięciem przed innymi. Z racji tego postanowiliśmy napisać o cechach charakterystycznych tej ryby drapieżnej. Zainteresowanych zapraszamy do dalszej części artykułu.

Występowanie

Szczupak to słodkowodna ryba drapieżna, której zasięg występowania jest ogromny. Spotkać go można nawet w okolicach koła okołobiegunowego, niemniej jednak najbardziej rozpowszechniony jest w Europie, wyjąwszy Półwysep Iberyjski, południową część Półwyspu Bałkańskiego i Włoch. Nie spotkamy go natomiast w północnej i środkowej części Azji oraz Ameryki Północnej. Z reguły żyje w wodach słodkich, zarówno płynących, jak i stojących, niemniej jednak można go spotkać również w wodach Morza Bałtyckiego.

Wygląd i budowa

Szczupaki to sporej wielkości ryby, które osiągają długość nawet 150 cm. Ich waga natomiast oscyluje w granicach 10 kg. Spotkać można jednak także okazy o ciężarze 15-20 kg, ale zdarza się to niezwykle rzadko. Cechą wyróżniającą ten gatunek ryby jest spłaszczona i opływowa budowa ciała. Posiada wydłużoną głowę z szerokim i spłaszczonym pyskiem. Jeżeli chodzi o uzębienie, to nie znajdziemy go w części szczękowej. Znajduje się natomiast na żuchwie, kościach podniebiennych, międzyszczękowych, lemieszu oraz łukach skrzelowych i kości gnykowej. Z racji tego, że szczupak jest drapieżnikiem, jego zęby są bardzo ostro zakończone, co ułatwia mu zdobywanie pożywienia.

Warto dodać, że ciało szczupaków pokryte jest małymi łuskami o owalnym kształcie, które są dosyć głęboko osadzone w skórze. Na ich głowie natomiast umiejscowione są jamki zmysłowe. Tym, co warte podkreślenia jest również fakt, że ich grzbietowe i odbytowe płetwy znajdują się blisko siebie i są mocno przesunięte w tył. Szczupaki dostosowują swoje ubarwienie do otoczenia, w którym się znajdują. Niemniej jednak, młode szczupaki mają jasnozielone, brązowe lub srebrzyste ubarwienie. Natomiast starsze można poznać po tym, że ich grzbiet jest ciemnozielonego koloru, brzuch biały a na bokach można dostrzec żółte plamki. Kolory płetw też nie są takie same – parzyste mają czerwonawe zabarwienie, a nieparzyste posiadają poprzeczne paski w ciemnym odcieniu.

Sposób odżywiania się

Wbrew pozorom szczupaki, mimo tego że są drapieżnikami, to nie polują w tradycyjny sposób. Najczęściej chowają się w zaroślach i czekają na odpowiedni moment, by złapać ofiarę. Oczywiście zdarzają się i takie osobniki, które płyną za całymi ławicami ryb, ale takie zjawisko obserwujemy jedynie w jeziorach albo wodach Bałtyku. Czym żywią się szczupaki? Przede wszystkim małymi rybami np. płotkami i słonecznicami, ale oprócz nich chętnie spożywają żaby i małe gryzonie lądowe. Tym, co zasługuje na szczególną uwagę jest również sposób chwytania zdobyczy przez szczupaka. Otóż zaraz po jej złapaniu, odwraca on ją głową w swoją stronę, tak by móc ją pożreć właśnie od tej strony i nie dać jej możliwości ucieczki.

Tarło

Tarło szczupaków przypada na okres wczesnej wiosny, a więc w marcu i kwietniu. Swoją drobną ikrę składają na zalanych łąkach, obrośniętych roślinnością płyciznach oraz w starorzeczach. Wybierają właśnie takie miejsca, by móc przytwierdzić ją do wodnych roślin. Wylęg narybku następuje po ok. 12-15 dni od jej złożenia.