zaproszenia ślubne

Zaproszenia ślubne a tradycja

Sezon na śluby i wesela zaczyna się zwykle późną wiosną, a najwięcej tego typu imprez odbywa się w okresie od czerwca do października włącznie. Nadchodzące miesiące to zatem dla wielu narzeczonych okres intensywnych przygotowań do jednego z najważniejszych dni w ich życiu. Przygotowania można podzielić na kilka etapów, a jednym z ważniejszych jest zapraszanie gości. Wcześniej należy jednak zamówić stosowane zaproszenia ślubne.

Zapraszanie gości na ślub i wesele

Goście powinni otrzymać zaproszenia ślubne ze stosowanym wyprzedzeniem. Najczęściej są to trzy miesiące. W tym czasie możliwe jest spokojne zorganizowanie dnia wolnego w pracy (w Polsce wesela odbywają się zwykle w soboty, ale niektórzy goście z pewnością pracują także w weekendy), wybór i przygotowanie kreacji, a w przypadku kobiet również umówienie fryzjera i kosmetyczki, która wykona makijaż. Osobną kwestią jest przygotowanie prezentu. Zgromadzenie odpowiedniej kwoty w przypadku rodzin z trudniejszą sytuacją materialną również może zająć nieco więcej czasu.

Zaproszenia ślubne zazwyczaj wręcza się osobiście. Kiedyś wyglądało to tak, że narzeczeni wraz z rodzicami narzeczonej bądź narzeczonego (w zależności od tego, czyja rodzina była zapraszana) odwiedzali poszczególne domy, biesiadowali i wręczali zaproszenia. Nie trudno się domyśleć, że taka forma zapraszania gości nie zawsze była dla narzeczonych komfortowa, a przede wszystkim zajmowała niezwykle dużo czasu. Dziś narzeczeni wolą wręczać zaproszenia bez asysty rodziców i często w ciągu jednego popołudnia są w stanie odwiedzić i zaprosić nawet kilkunastu gości.

Co zawierają zaproszenia ślubne?

Zaproszenia ślubnego nie da się pomylić z żadnym innym, ponieważ zawiera charakterystyczne zdobienia w postaci obrączek ślubnych, serduszek czy białych gołębi. Dotyczy to zarówno gotowych zaproszeń, jakie możemy kupić w każdej księgarni, jak i tych, które realizowane są na podstawie projektu. Drukowaniem zaproszeń ślubnych zajmuje się m.in. Drukarnia Gutenberg we Wrocławiu.

Ale to nie zdobienia są najważniejsze, a treść zaproszenia.

Niekiedy z treści dowiadujemy się, że na uroczystość zaślubin zapraszają narzeczeni, innym razem, że narzeczeni wraz z rodzicami – wszystko zależy od stosunków panujących w danej rodzinie, a niekiedy też od tego, kto w rzeczywistości finansuje wesele. Kiedyś było bowiem tak, że wesele organizowali dzieciom rodzice. W mniejszych miejscowościach nadal często się tak zdarza.

Zaproszenie ślubne zawiera oczywiście informację o tym, gdzie i kiedy odbędzie się ślub. Jeżeli goście zapraszani są również na wesele, w treści zaproszenia wymienia się miejsce imprezy. W takim wypadku narzeczeni zazwyczaj proszą o potwierdzenie przybycia i podają swoje numery telefonów. W przeszłości takie działania uznano by za stosowne, dziś podobne zapisy nie wzbudzają żadnych emocji. Podobnie jest w wierszykami, które sugerują, jakiego rodzaju prezenty młodzi chcieliby otrzymać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *