Zaproszenia ślubne a tradycja

Sezon na śluby i wesela zaczyna się zwykle późną wiosną, a najwięcej tego typu imprez odbywa się w okresie od czerwca do października włącznie. Nadchodzące miesiące to zatem dla wielu narzeczonych okres intensywnych przygotowań do jednego z najważniejszych dni w ich życiu. Przygotowania można podzielić na kilka etapów, a jednym z ważniejszych jest zapraszanie gości. Wcześniej należy jednak zamówić stosowane zaproszenia ślubne.

Zapraszanie gości na ślub i wesele

Goście powinni otrzymać zaproszenia ślubne ze stosowanym wyprzedzeniem. Najczęściej są to trzy miesiące. W tym czasie możliwe jest spokojne zorganizowanie dnia wolnego w pracy (w Polsce wesela odbywają się zwykle w soboty, ale niektórzy goście z pewnością pracują także w weekendy), wybór i przygotowanie kreacji, a w przypadku kobiet również umówienie fryzjera i kosmetyczki, która wykona makijaż. Osobną kwestią jest przygotowanie prezentu. Zgromadzenie odpowiedniej kwoty w przypadku rodzin z trudniejszą sytuacją materialną również może zająć nieco więcej czasu.

Zaproszenia ślubne zazwyczaj wręcza się osobiście. Kiedyś wyglądało to tak, że narzeczeni wraz z rodzicami narzeczonej bądź narzeczonego (w zależności od tego, czyja rodzina była zapraszana) odwiedzali poszczególne domy, biesiadowali i wręczali zaproszenia. Nie trudno się domyśleć, że taka forma zapraszania gości nie zawsze była dla narzeczonych komfortowa, a przede wszystkim zajmowała niezwykle dużo czasu. Dziś narzeczeni wolą wręczać zaproszenia bez asysty rodziców i często w ciągu jednego popołudnia są w stanie odwiedzić i zaprosić nawet kilkunastu gości.

Co zawierają zaproszenia ślubne?

Zaproszenia ślubnego nie da się pomylić z żadnym innym, ponieważ zawiera charakterystyczne zdobienia w postaci obrączek ślubnych, serduszek czy białych gołębi. Dotyczy to zarówno gotowych zaproszeń, jakie możemy kupić w każdej księgarni, jak i tych, które realizowane są na podstawie projektu. Drukowaniem zaproszeń ślubnych zajmuje się m.in. Drukarnia Gutenberg we Wrocławiu.

Ale to nie zdobienia są najważniejsze, a treść zaproszenia.

Niekiedy z treści dowiadujemy się, że na uroczystość zaślubin zapraszają narzeczeni, innym razem, że narzeczeni wraz z rodzicami – wszystko zależy od stosunków panujących w danej rodzinie, a niekiedy też od tego, kto w rzeczywistości finansuje wesele. Kiedyś było bowiem tak, że wesele organizowali dzieciom rodzice. W mniejszych miejscowościach nadal często się tak zdarza.

Zaproszenie ślubne zawiera oczywiście informację o tym, gdzie i kiedy odbędzie się ślub. Jeżeli goście zapraszani są również na wesele, w treści zaproszenia wymienia się miejsce imprezy. W takim wypadku narzeczeni zazwyczaj proszą o potwierdzenie przybycia i podają swoje numery telefonów. W przeszłości takie działania uznano by za stosowne, dziś podobne zapisy nie wzbudzają żadnych emocji. Podobnie jest w wierszykami, które sugerują, jakiego rodzaju prezenty młodzi chcieliby otrzymać.

 

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *