Zaproszenia ślubne

Zaproszenia ślubne – projektowanie i wydruk

Nieodzownym elementem przygotowań ślubnych jest sporządzanie listy gości. Należy to zrobić stosunkowo wcześnie, gdyż liczebność gości na weselu jest jednym z czynników mających wpływ na wybór sali weselnej. Na kilka miesięcy przed planowaną uroczystością należy ponownie przeanalizować listę gości. Jeżeli zależy nam na wydruku zaproszeń imiennych, konieczne jest podjęcie decyzji, kogo ostatecznie zapraszamy. Natomiast jeśli zamawiamy zaproszenia, w których ręcznie uzupełnimy imiona i nazwiska gości, ostateczną decyzję podejmujemy wówczas, gdy przychodzi czas na zapraszanie.

Kiedy wręcza się zaproszenia ślubne?

Nie ma jasnych reguł, mówiących o tym, w jakim terminie należy wręczyć zaproszenie ślubne. Jasne jest jednak, że należy zrobić to na tyle wcześnie, by zaproszeni goście zdążyli przygotować się do uroczystości. Przygotować, czyli np. zaplanować dzień wolny w pracy, jeśli pracują również w weekendy, znaleźć w sklepach bądź uszyć odpowiednią kreację, zgromadzić środki na prezent ślubny. W przypadku kobiet zwykle w grę wchodzi również umówienie terminu u kosmetyczki i fryzjera.

Zazwyczaj zaproszenia ślubne wręcza się na około 3 miesiące przed planowaną uroczystością, ale są tacy, którzy robią to dużo wcześniej, jak i tacy, którzy przekazują zaproszenia na kilka tygodni przed ślubem. Niekiedy zdarza się, że kolejni goście zapraszani są w późniejszym terminie, ponieważ niektóre wcześniej zaproszone osoby odmawiają udziału w uroczystości, a co za tym idzie – zwalnia się miejsce na sali weselnej. Polska tradycja nakazuje, by zaproszenia ślubne wręczać osobiście, ale w niektórych sytuacjach dopuszcza się wysyłkę pocztą.

Modne zaproszenia ślubne

Modne zaproszenia ślubne dostępne są w księgarniach i sklepach z artykułami papierniczymi, mimo to coraz więcej osób rezygnuje z ich zakupu i decyduje się na przygotowanie indywidualnego projektu. Projekt można przygotować we własnym zakresie i zgłosić się z nim do wybranej drukarni bądź też skorzystać z pomocy profesjonalnego grafika.

Obecnie każda szanująca się drukarnia zatrudnia własnego grafika, a co za tym idzie – nowoczesne zaproszenia ślubne można zarówno zaprojektować, jak i wydrukować w tym samym miejscu. Grafik może przygotować projekt zaproszenia od podstaw, bądź skorzystać ze szkiców dostarczonych przez narzeczonych. Zaproszenia ślubne nie koniecznie muszą wpisywać się w aktualne trendy, ale z pewnością powinny podobać się młodej parze. Wiele osób rzeczywiście decyduje się na modne obecnie wzory i kolorystykę, chcąc by styl zaproszenia był spójny ze stylem pozostałych elementów prawy ślubnej. Nie należy przy tym zapominać, że zaproszenie na ślub powinno być przede wszystkim czytelne i trwałe.

Nie tylko zaproszenia ślubne

Decydując się na współpracę z drukarnią, możemy zamówić nie tylko zaproszenia, ale także winietki, kartę gości, księgę życzeń i szereg papierowych dekoracji na salę weselną. Dziś takie nowoczesne ozdoby są bardzo modne, drukarnie przyjmują wiele zamówień, dlatego do grafika warto zgłosić się z dużym wyprzedzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *