Skanery 3D to nowoczesne urządzenia metrologiczne, które znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jedną z dziedzin, w której technologię 3D wykorzystuje się na szeroką skalę, jest archeologia.
Profesjonalne skanery 3D w archeologii i muzealnictwie
Archeologia i muzealnictwo to dziedziny pokrewne, których celem jest badanie, odtwarzanie i prezentowanie społeczno-kulturowej działalności człowieka na przestrzeni dziejów. Archeologię i muzealnictwo interesują nie tylko wydarzenia ważne z punktu widzenia historyków, ale również zwykłe, codzienne życie pradawnego człowieka.
Badanie dziejów ludzkości odbywa się z wykorzystaniem rozmaitych urządzeń, począwszy od tradycyjnych narzędzi ręcznych, poprzez specjalne czujniki i detektory, skończywszy na profesjonalnych skanerach 3D. W tej chwili codziennością stało się korzystanie z najnowszych osiągnięć technologii 3D podczas badania jaskiń, wykopalisk, ruin, szczątków ludzkiego ciała itd. Skanery 3D z jednej strony pozwalają na dokładne zbadanie geometrii obiektu, jego struktury, z drugiej zaś są nowoczesnym narzędziem do archiwizacji cennych przedmiotów. Dzięki skanerom 3D możemy dokonać digitalizacji zbiorów, przygotować wierne kopie i sprawić, że więcej osób będzie mogło obejrzeć dane znalezisko.
Skanowanie 3D w archeologii
Instytucje kultury, które odpowiadają za eksponaty muzealne i digitalizacje zbiorów, korzystają z rozwiązań szybkich, precyzyjnych i bezpiecznych. Dokładają wszelkich starań, by zbiory muzealne zostały jak najlepiej opisane i zaprezentowane w wirtualnych muzeach, a jednocześnie w całym tym procesie nie uległy uszkodzeniu. Archeologia, która zajmuje się odkrywaniem i wydobywaniem znalezisk bardzo starych, również realizuje kolejne zadania wyjątkowo ostrożnie. Dlatego w archeologii i muzealnictwie tak dużym uznaniem cieszy się technologia 3D. Profesjonalne skanery 3D umożliwiają badanie obiektów na odległość, bez konieczności dotykania ich delikatniej powierzchni. Poza tym wymiarowanie obiektów odbywa się z ogromną szybkością, a pozyskane dane są precyzyjne i dostępne w wygodnej postaci.
Skanery 3D a znaleziska archeologiczne
Znaleziska archeologiczne sprzed tysięcy lat wymagają odpowiedniego traktowania. Jak w przypadku takich odkryć wykorzystuje się skanery 3D, dowiemy się, gdy wpiszemy w wyszukiwarkę hasło skanowanie 3D archeologia.
Mówiąc o zastosowaniach skanerów 3D w archeologii, przede wszystkim powinniśmy wspomnieć o możliwości stworzenia cyfrowych kopii dla obiektów rzeczywistych. Tworząc cyfrową kopię, zachowujemy obiekt w stanie, w jakim został odkryty, a dodatkowo możemy przygotować jego rekonstrukcję. W ten sposób profesjonalne skanery 3D przyczyniają się do popularyzacji osiągnięć archeologów i muzealników. Wirtualne kolekcje eksponatów, wirtualne wycieczki po jaskiniach, podziemnych grotach i wykopaliskach są czymś, co nie wymaga od odwiedzających żadnego wysiłku, a jednocześnie nie powoduje ryzyka uszkodzenia cennych znalezisk archeologicznych.