Czy opłaca się wybrać basen stalowy jako basen ogrodowy

Czy opłaca się wybrać basen stalowy jako basen ogrodowy?

Zadbane, nowoczesne kąpieliska publiczne cieszą się dużym zainteresowaniem przez cały rok, a w okresie letnim przeżywają prawdziwe oblężenie. Mimo to nie wszystkich satysfakcjonuje takie rozwiązanie, bo dojazd na basen potrafi zająć wiele czasu, poza tym w miejscu publicznym nie sposób czuć się zupełnie swobodnie. Dlatego latem przed domami jednorodzinnymi jak grzyby po deszczu wyrastają się baseny ogrodowe. Które z nich są najlepsze i czy opłaca się wybrać basen stalowy jako basen ogrodowy?

Basen do ogrodu – który wybrać?

Baseny ogrodowe można podzielić na kilka kategorii. Najprostszy podział obejmuje baseny rozkładane, przenośne oraz niecki montowane na stałe, a więc przede wszystkim baseny wkopywane w ziemię. Baseny przenośne mają tę zaletę, że każdego roku można je ustawić w innym miejscu, poza sezonem nie zajmują miejsca w ogrodzie (ważne, jeśli ogródek nie jest zbyt duży) i są dostępne w stosunkowo niskich cenach. Natomiast ich największą wadą jest niska wytrzymałość. Baseny dmuchane czy rozporowe często wystarczają zaledwie na jeden sezon, poza tym niektóre z nich w sposób niepokojący reagują na kontakt z chemią basenową. Problematyczne bywa również rozkładanie takiego basenu.

Alternatywą dla najtańszych basenów są baseny stelażowe, które są sztywniejsze, trwalsze i często większe niż produkty dmuchane i rozporowe. Ale basen stelażowy nadal wypada blado w zestawieniu z basenami wkopywanymi w ziemię.

Baseny wkopywane to takie, które wykonuje się z gotowych niecek z tworzywa sztucznego albo ze stali. Są to produkty montowane na wiele lat, oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy nieckę od dobrego producenta, wyprodukowaną z wysokiej jakości materiałów. W ostatnich latach jako baseny do wkopania coraz częściej wybierane są baseny stalowe. Sprawdzają się nie tylko w hotelach, uzdrowiskach czy kąpieliskach publicznych, ale także w lokalizacjach prywatnych.

Stalowe baseny wkopywane w ogrodzie – dlaczego warto?

Niecki basenowe ze stali to produkty wyjątkowo trwałe. Świetnie znoszą działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak silne nasłonecznienie, intensywne opady czy mróz. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne – solidną stalową ściankę trudno jest przypadkiem wgnieść lub zarysować. Gładka, lśniąca powierzchnia powoduje, że nie trzymają się jej zanieczyszczenia. Stalowy basen łatwiej utrzymać w czystości, aniżeli niecki wykonane z innych materiałów. Poza tym stal nierdzewna doskonale znosi działanie chemii basenowej. Każdy, kto chciałby mieć w ogrodzie trwały i efektowny basen przeznaczony do użytku prywatnego, powinien pomyśleć o wykonaniu niecki stalowej na zamówienie. Dobry producent basenów stalowych może wykonać nieckę o dowolnym kształcie o rozmiarze.

Warto zwrócić uwagę, że stalowe baseny wkopywane w ogrodzie doskonale komponują się z nowoczesną bryłą budynku, zwłaszcza jeśli niektóre elementy, np. balustrady balkonowe również zostały wykonane ze stali. Oczywiście stal nierdzewna pasuje także do budynków starszego typu i wielu rozmaitych aranżacji ogrodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *