Jakiego typu balustrady na schody wybrać?

Przepisy prawa budowlanego regulują kwestie dotyczące budowy domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych, jak i rozmaitych obiektów użyteczności publicznej. Są to mocno rozbudowane zagadnienia, bo analizie podlega właściwie wszystko, począwszy od kwestii związanych z budową ścian, poprzez instalacje elektryczne, wodne, wentylacyjne, skończywszy na balustradach schodowych. Kiedy balustrady na schody są konieczne i które z nich warto wybrać w przypadku schodów wewnętrznych i zewnętrznych?

Balustrady zabezpieczające na schody – co mówią przepisy?

Przepisy budowlane wymagają, by każde schody, które służą do pokonania wysokości większej niż 50 cm, zostały wyposażone w stabilną balustradę. Balustrada ma zapobiegać upadkom z wysokości (szczególnie wypadnięciu z boku), a także ułatwiać przemieszczanie się w górę i w dół, poprzez zapewnienie solidnego podparcia osobom, które tego potrzebują.

Balustradę montuje się od strony przestrzeni otwartej. W sytuacji, gdy bieg schodów z obu stron otoczony jest ścianą, nie ma wymogu montowania balustrady, ale poręcz znacząco ułatwi korzystanie ze schodów. Warto dodać, że w domu jednorodzinnym wysokość balustrady, mierzona do wierzchu poręczy do krawędzi stopni lub spocznika, nie powinna być mniejsza niż 90 cm. Jeśli chcemy zamontować samą poręcz i przytwierdzić ją bezpośrednio do ściany, również trzymamy się tych wytycznych.

Balustrady na schody wewnętrzne

Wybór balustrady na schody wewnętrzne w dużej mierze uzależniony jest od tego, z czego wykonano same schody – konstrukcję i stopnie. Schody żelbetonowe często mają balustrady metalowe, wykonane np. ze stali nierdzewnej. Nierzadko łączy się je ze szkłem, zwłaszcza jeśli stopnie zostały obłożone płytkami schodowymi, albo kamieniem dekoracyjnym. Tego typu balustrady zabezpieczające na schody dobrze wyglądają w nowoczesnych, pełnych połysku wnętrzach. Ale nowocześnie mogą wyglądać również balustrady drewniane, zwłaszcza jeśli schody wykonano z drewna egzotycznego, albo jednego z najlepszych gatunków drzew rodzimych. Przy montażu balustrad drewnianych należy zachować ostrożność, ważne jest dobre spasowanie poszczególnych elementów. Wszystko po to, by po kilku latach użytkowania schody nie zaczęły skrzypieć.

W przypadku schodów kręconych i modułowych stawia się głównie na balustrady metalowe, ale tym razem nie chodzi o srebrzystą stal nierdzewną, a stal malowaną proszkowo. Kolor balustrady musi być zgodny z kolorem metalowej konstrukcji (zwykle czarny, biały lub szary).

Balustrady na schody zewnętrzne

Schody zewnętrzne narażone są na silne działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, dlatego muszą być wykonane z solidnych materiałów, dobrze znoszących silne nasłonecznienie, wilgoć, mróz i porywy wiatru, które powodują, że różne przedmioty uderzają o schody. Najlepiej sprawdza się tu metal, a zwłaszcza stal ocynkowana ogniowo, a także wspomniana wyżej stal nierdzewna. Takie balustrady zabezpieczające na schody są odporne na działanie korozji.