Gdzie szukać wysokiej jakości pelletu?

Koniec lata i początek jesieni to odpowiedni czas na rozpoczęcie przygotowań do sezonu grzewczego. Oczywiście nie w każdym przypadku przygotowania przebiegają tak samo, bowiem wiele zależy od wybranej metody grzewczej.

Kocioł na paliwo stałe a przygotowania do sezonu grzewczego

W sytuacji, gdy w budynku znajduje się kocioł na paliwo stałe, konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego urządzenia. Ponadto należy wezwać kominiarza, który sprawdzi drożność przewodów kominowych. Przegląd kominiarski powinien odbywać się przynajmniej raz w roku, najlepiej wczesną jesienią. Ponadto konieczne jest zgromadzenie opału na zimę. Jeśli dom ogrzewany jest pelletem, za poszukiwania biomasy warto zabrać się z wyprzedzeniem, początkowo zamawiając po jednym worku pelletu z różnych źródeł. Testy w domowych warunkach pozwolą na wybór najlepszego dostawcy, od którego warto zamówić paliwo na cały sezon grzewczy.

Pellet drzewny – testy w domowych warunkach

Kupowanie dużej ilości pelletu z niepewnego źródła wiąże się z dużym ryzykiem. Niska cena opału zachęca do zakupu, ale nie powinna być jedynym czynnikiem determinującym decyzję zakupową. Co z tego, że kupimy pellet poniżej ceny rynkowej, jeśli paliwo nie będzie się równo spalać, powstanie żużel i ogromne problemy z podajnikiem? Oczywiście tani pellet nie zawsze jest zły. Zanim jednak kupimy kilka ton paliwa na zimę, lepiej złożyć mniejsze zamówienie i wykonać test. Dobry producent pelletu oferuje możliwość zakupu pojedynczych worków opału do testów.

W domowych warunkach możemy sprawdzić, jak pellet prezentuje się w workach. Im mniej pokruszonego granulatu i im mniej popiołu, tym lepiej. Po otwarciu worka możemy też dokładniej przyjrzeć się granulkom. Powinny mieć równą wielkość, ten sam kształt i jednolitą strukturę. Natomiast jeśli z worka wydobywa się chemiczny zapach, granulat jest nierówny i wielokolorowy, można mieć obawy, czy otrzymaliśmy paliwo wysokiej jakości. Oczywiście ostatecznie o jakości pelletu przekonamy się, gdy uruchomimy kocioł grzewczy.

Dobry pellet – gdzie szukać opału wysokiej jakości?

Zanim podejmiemy decyzję dotyczącą zakupu opału na zimę, powinniśmy poszukać informacji i opinii o sprzedawcy. Wpisując w wyszukiwarkę frazę pellet hurtownia dla danego miasta, najprawdopodobniej będziemy mogli poczytać zamieszczone w sieci recenzje. Poza tym warto przyjrzeć się informacjom na stronie internetowej hurtowni. Tam powinniśmy znaleźć dane dotyczące kaloryczności i wilgotności oferowanego pelletu, a także informacje o zawartości popiołu. Ponadto warto przyjrzeć się danym dotyczącym procesu produkcji, sposobu pozyskiwania surowca na pellet, sposobu pakowania gotowego granulatu itd.

Wysokiej jakości pelletu na pewno warto szukać bezpośrednio u producenta pelletu, który jednocześnie zajmuje się przetwórstwem drzewnym. Firma, która prowadzi tartak, gromadzi surowiec na pellet we własnym zakresie. Wie, skąd pochodzą zręby i wióry drzewne, jak czyszczone są kłody drewna, jak przebiega proces obróbki. Surowiec, z którego powstaje wysokojakościowy pellet drzewny, powinien być wolny od zanieczyszczeń. Łatwiej zadbać o czystość surowca, jeśli pozyskuje się go we własnym zakresie, a nie sprowadza z innych źródeł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *