Skanowanie 3D

Inżynieria odwrotna – czy to legalne? Skanowanie 3D

Czy inżynieria odwrotna jest legalna? To pytanie zadaje sobie każdy, kto rozpoczyna przygodę z inżynierią wsteczną, a jego zadanie polega na przeprowadzeniu analizy produktu oferowanego przez firmę konkurencyjną. Rzeczywiście niektóre aspekty związane z procesem inżynierii wstecznej budzą pewne wątpliwości. Inżynieria odwrotna czy to legalne – to temat szeroko komentowany na rozmaitych formach i blogach omawiających skanowanie 3D i druk 3D.

Odwzorowywanie obiektów istniejących w rzeczywistości

Obiekt fizyczny ma określony kształt i wymiary. Jeśli posiada skomplikowaną budowę, nie zawsze da się go zmierzyć z wykorzystaniem tradycyjnych metod pomiarowych. Dlatego też, zamiast klasycznych, ręcznych urządzeń, wykorzystuje się nowoczesne skanery, dzięki którym wymiarowanie obiektów następuje szybko i z ogromną dokładnością.

Skanowanie 3D a inżynieria odwrotna

Skanowanie 3D ma szereg zastosowań w rozmaitych gałęziach przemysłu. Doskonale sprawdza się w kontroli jakości czy szybkim prototypowaniu. Trójwymiarowe obiekty niezbędne są również w procesie nazywanym inżynierią odwrotną. Inżynieria odwrotna, zwana również wsteczną, to nic innego jak odwzorowywanie obiektów istniejących w rzeczywistości. Najpierw, dzięki skanerom 3D, tworzy się trójwymiarowe modele, a potem, na ich podstawie kopie lub zamienniki dla wymiarowanych wcześniej obiektów. Tworzenie kopii i zamienników wcale nie musi być praktyką nielegalną.

Jakie obiekty odwzorowuje się w ramach inżynierii wstecznej?

Niektóre działania podejmowane w ramach inżynierii odwrotnej budzą wątpliwość co do legalności tego procesu. Mimo to zdecydowanie częściej mówi się o zaletach inżynierii odwrotnej. Inżynieria wsteczna pozwala m.in. na utworzenie lub odtworzenie dokumentacji technicznej. W przypadku maszyn i urządzeń starszego typu, coraz trudniej o taką dokumentację, tymczasem może być przydatna dla osób, które obsługują taką maszynę, a także niezbędna do celów naukowych czy związanych z działalnością archiwów i muzeów.

Skoro jesteśmy przy muzeach, koniecznie należy wspomnieć o tworzeniu kopii eksponatów muzealnych, zwłaszcza różnego rodzaju pomników, rzeźb i płaskorzeźb, ale też niektórych przedmiotów użytku codziennego. Skanowanie 3D i kopiowanie eksponatów muzealnych staje się powszechną praktyką. Dzięki takim działaniom więcej osób może obejrzeć figurę, nawet jeśli nie dostanie się do muzeum będącego posiadaczem oryginału.

W ramach inżynierii wstecznej można odwzorować i udoskonalić zamienniki dla części motoryzacyjnych do nieprodukowanych dziś pojazdów. Osoby, które pasjonują się zabytkowymi samochodami, wyjątkowo doceniają możliwości inżynierii odwrotnej.

Kiedy inżynieria wsteczna nie jest legalna?

Okazuje się, że pomysł na działanie jakiegoś urządzenia nie jest chroniony prawem autorskim. Rozkładanie na czynniki pierwsze produktów oferowanych przez konkurencję, wyciąganie wniosków i tworzenie na tej podstawie własnych produktów, nie jest uznawane za działalnie nielegalne. Co więcej, inżynieria wsteczna często wykorzystywana jest w celu osiągnięcia pewnej funkcjonalności, przy ominięciu konsekwencji wynikających z praw autorskich.