Przed przystąpieniem do budowy kominka, należy podjąć decyzję odnoście rodzaju i mocy wkładu kominkowego. Zakup nowoczesnego wkładu kominkowego z certyfikatem jest obecnie koniecznością. Kominki z otwartym paleniskiem straciły popularność, bo ich użytkowanie nie jest ani tak komfortowe, ani tak bezpieczne, jak w przypadku kominków z paleniskiem zamkniętym. Jeśli chodzi wkłady, które cieszą się obecnie największym zainteresowaniem, mamy wśród nich zarówno wkłady konwekcyjne, jak i wkłady do zabudowy ciepłej. Kominki w zabudowie konwekcyjnej są najbardziej rozpowszechnionym sposobem budowania kominka.
Czym jest wkład konwekcyjny?
Zabudowa konwekcyjna, co odnosi się nie tylko do wkładu kominkowego, ale i jego obudowy, nazywana jest również zimną oraz lekką. Dlaczego lekką? Ponieważ wkład nierzadko obudowywany jest płytami gipsowo-kartonowymi, które są zdecydowanie lżejsze od płyt kamiennych, cegieł i innych trwałych materiałów, z których powstają obudowy kominkowe.
Do omówienia obudowy zimnej przejdziemy za chwilę. Najpierw zajmijmy się sercem kominka, czyli wkładem kominkowym. Okazuje się, że wkłady kominkowe konwekcyjne zajmują ważne miejsce w ofercie producenta wkładów kominkowych. Wielu klientów decyduje się na zakup i montaż takiego wkładu, ponieważ nie ma większych wymagań odnośnie działania kominka. Urządzenie montowane jest przede wszystkim w celach dekoracyjnych, a także po to, by od czasu do czasu uprzyjemnić zimowy wieczór. Zabudowa konwekcyjna nie jest szczególnie wymagająca i droga, dlatego sprawdza się tu całkiem dobrze. Producent kominków wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy chcą mieć w domu ładny, ale stosunkowo prosty i tani kominek.
Jak działają wkłady kominkowe konwekcyjne?
Wkłady konwekcyjne powodują szybkie nagrzanie pomieszczenia, w którym się znajdują. Po rozpaleniu ognia, wkład bardzo szybko się rozgrzewa i powoduje ruch powietrza. Dolną kratką powietrze pobierane jest z pomieszczenia, górną, już po nagrzaniu, wypychane do pomieszczenia. Tym samym wkład konwekcyjny w krótkim czasie oddaje duże ilości ciepła. Wkład nie akumuluje ciepła i nie promieniuje ciepłem przez obudowę. Obudowa pozostaje zimna, nagrzaniu ulega jedynie szyba wkładu kominkowego.
Zabudowa konwekcyjna – wykonanie
Obudowa wkładu konwekcyjnego wykonana jest z płyt izolacyjnych, które nie nagrzewają się, nie akumulują ciepła. Taka obudowa zawsze pozostaje zimna i dotykając jej, nie jesteśmy w stanie doznać oparzeń. Kolejną zaletą zabudowy konwekcyjnej jest szybkość montażu. Wykonanie obudowy z płyt izolacyjnych jest proste, szybkie i stosunkowo tanie.
Zabudowę konwekcyjną zaleca się wykonywać z płyt niepylących. To bardzo ważne, by płyty nie pyliły i nie wydzielały szkodliwych substancji, ponieważ będące w ruchu nagrzane powietrze może roznieść szkodliwe pyłki po całym pomieszczeniu. Ogrzanego powietrza trafia do pomieszczenia naprawdę dużo, dlatego wskazane jest, by sprawować nadzór nad kominkiem i systematycznie, ale spokojnie dorzucać opał do paleniska. W przeciwnym razie może dojść do przegrzania pomieszczenia.