Wielka Brytania nie jest krajem, z którym Polska prowadzi szczególnie intensywną wymianę handlową, niemniej taka wymiana rzeczywiście ma miejsce. Mimo wielu obaw, brexit nie wpłynął w sposób znaczący ani na intensywność eksportu do Wielkiej Brytanii, ani importu do Polski. Konieczne jest jednak stosowanie procedur celnych i pokrywanie wiążących się z tym opłat. Jeśli chodzi o samo cło, w przypadku zdecydowanej większości towarów mamy do czynienia ze stawką zerową, ale czasem cło rozliczyć trzeba. Jak to zrobić – jak rozliczyć cło w Wielkiej Brytanii?
Charakter wymiany handlowej pomiędzy Polską a Wielką Brytanią
Wbrew temu, co myśli większość Polaków, stosunki handlowe Polski z Wielką Brytanią nie opierają się przede wszystkim na imporcie towarów ze Zjednoczonego Królestwa, a właśnie na eksporcie towarów z Polski. To prawda, że sprowadzamy z UK ubrania, komponenty do rozmaitych urządzeń, kosmetyki, ale skala tego zjawiska, w porównaniu z kierunkami wschodnimi, nie jest wcale duża. Natomiast Wielka Brytania chętnie kupuje nasze towary, które są po prostu znacznie tańsze, a w wielu przypadkach zaskakują wysoką jakością.
Niezależnie od tego, w którą stronę przewozimy towary, samochody ciężarowe przekraczają zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Oznacza to, że odprawa celna Anglia jest koniecznością. Firmy transportowe powinny zadbać o to, by kierowcy mięli przy sobie wszelkie niezbędne dokumenty, w tym potwierdzenia złożenia wniosków elektronicznych i uiszczenia opłat celnych.
Przygotowanie odprawy celnej można powierzyć specjalistom w tej dziedzinie, czyli agencjom celnym. Agencja celna Wielka Brytania to firma, która pośredniczy pomiędzy przewoźnikiem, a urzędem celnym i w imieniu klienta dopełnia wszelkich formalności, albo wspiera w tym temacie przewoźnika.
Jak rozliczyć cło w Wielkiej Brytanii? Agencja celna Anglia
Państwa członkowskie Unii Europejskiej znajdują się w unii celnej. Unia ta została utworzona w 1968 roku i dziś obejmuje nie tylko kraje UE, ale i państwa zaprzyjaźnione ze Wspólnotą Europejską, więc Turcję, San Marino czy Andorę. Wymiana handlowa pomiędzy państwami powiązanymi unią celną odbywa się dość swobodnie i bez konieczności płacenia należności celnej.
Unia celna a brexit
Dopóki Wielka Brytania należała do Unii Europejskiej, import towarów do Polski nie wiązał się z koniecznością uiszczenia opłat celnych. Ale kiedy ogłaszano kolejne daty wyjścia z UE i sugerowano, że nastąpi tzw. twardy brexit, wiele osób obawiało się cła i jego możliwej wysokości. Na szczęście obawy okazały się niesłuszne, gdyż Wielka Brytania i Unia Europejska doszły do porozumienia i podpisały umowę wyjścia, która uwzględniła potrzeby obu stron. Co prawda Zjednoczone Królestwo nie należy już do unii celnej, a więc odprawa celna jest koniecznością, a agencja celna UK ma pełne ręce roboty, ale przedsiębiorcy nie muszą martwić się wysokością ceł. Towary, które spełniają określone wymogi, mogą być importowane do Polski z cłem zerowym. Nie dotyczy to jednak materiałów i produktów importowanych z Wielkiej Brytanii, ale wyprodukowanych poza UK i poza Unią Europejską.