trener personalny

Kto to jest trener personalny?

Przeglądając strony internetowe o tematyce lifestylowej, szybko dostrzeżemy, jakie zagadnienia są obecnie na topie i o czym chętnie piszą blogerzy. Jednym z takich zagadnie jest zdrowe odżywianie – bardzo często idą z nim w parze treningi fizyczne. Ze wszech stron jesteśmy nawoływani do prowadzenia zdrowego stylu życia. Jedni zachęcają, by po prostu unikać niezdrowych przekąsek i przetworzonego jedzenia, więcej się ruszać i pić dużo wody niegazowanej, inni nakłaniają do wypróbowania cateringu dietetycznego i treningów personalnych. Dla kogo trener personalny rzeczywiście będzie najlepszym rozwiązaniem?

Kim jest trener personalny?

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że trener personalny to osoba, która przygotowuje dla swoich klientów zestawy ćwiczeń, a następnie towarzyszy im podczas treningów. Treningi mogą odbywać się w różnych miejscach, na przypadkowej siłowni, w plenerze, ale najczęściej jest to sala przygotowana właśnie z myślą o treningach pod okiem trenera personalnego. Zazwyczaj trenerzy przywiązani są do jednej konkretnej sali i to właśnie tam zapraszają swoich klientów.

Predyspozycje do wykonywania zawodu trenera personalnego

Kto może zostać trenerem personalnym, jak zdobyć uprawnienia do wykonywania tego zawodu? Okazuje się, że kwestia zawodu nie została w jakieś szczególny sposób unormowana w polskim prawie, a co za tym idzie – trenerem personalnym może zostać każdy, o ile ma do tego predyspozycje. Jakiego rodzaju będą to predyspozycje? Na pewno powinna to być osoba, która ma za sobą wiele treningów i na własnej skórze przetestowała, w jaki sposób regularna aktywność fizyczna wpływa na poprawę kondycji, wyglądu i samopoczucia.

Kolejną kwestią jest znajomość metod, jakie należy wdrożyć, by klient mógł osiągnąć zamierzone cele: zredukować tkankę tłuszczową, zbudować masę mięśniową, wysmuklić sylwetkę, poprawić siłę fizyczną, zwiększyć wytrzymałość, pozbyć się lub zminimalizować problemy z kręgosłupem itd. Trener personalny powinien znać wiele różnorodnych ćwiczeń, tak by móc ułożyć plany treningowe dla osób na różnych poziomach zaawansowania. Profesjonalny trener dba o to, by treningi nie były monotonne, co mogłoby zniechęcić ćwiczących do tego rodzaju aktywności.

Trener personalny powinien być osobą maksymalnie zaangażowaną w wykonywanego obowiązki. Łatwiej to osiągnąć, gdy sport jest dla niego pasją. Dobry trener naprawdę chce poznać potrzeby i możliwości swoich klientów i naprawdę chce im pomóc w walce o upragnione cele. Potrafi zareagować na spadki nastrojów i zmotywować do wytężonej pracy. Zapewnia swoim podopiecznym wsparcie psychiczne i poczucie bezpieczeństwa.

Trener personalny – nie tylko treningi osobiste

Szybkie tempo życia sprawiło, że wiele osób nie ma czasu na regularne wizyty na sali treningowej, ale chce wykonywać treningi w wygodnym dla siebie czasie i formie. Nie koniecznie musi się to odbywać w asyście trenera personalnego, ale na podstawie przygotowanego przez niego planu. Szybki rozwój najnowszych technologii sprawił, że takie rozwiązania jak najbardziej są możliwe. Trener personalny jest w stanie przygotować plany treningowe do realizacji w domu, a za pośrednictwem sieci internetowej udzielać wskazówek odnośnie ćwiczeń i monitorować postępy.