Porównanie różnych typów skanerów 3D

Tworzenie cyfrowego modelu dla obiektu rzeczywistego może odbywać się na kilka sposobów, ale najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze skanera 3D. W procesie skanowania 3D obiekt istniejący w rzeczywistości jest dokładnie wymiarowany, a zebrane dane przetwarzane do postaci cyfrowej. Tym samym na ekranie komputera wyświetla się gotowy model. Można go wykorzystać na wiele sposobów, np. w celu opracowania brakującej dokumentacji technicznej, w celu porównania wymiarów z innym obiektem lub modelem wzorcowym, albo w celu wyprodukowania zamiennika.

Proces skanowania 3D

Skanowanie 3D to proces wymiarowania obiektów za pomocą urządzenia wykorzystującego technologię 3D. Im lepszej jakości urządzenie, tym skanowanie odbywa się szybciej i jest bardziej precyzyjne. Profesjonalne skanery 3D tworzą modele z ogromną precyzją, nawet do 0,005mm. Oznacza to, że idealnie odwzorowują geometrię obiektu, niezależnie od jego rozmiaru. Profesjonalny skaner może być wykorzystany zarówno w procesie skanowania bardzo małych przedmiotów, jak i bardzo dużych, w tym całych budynków.

Założenia procesu skanowania 3D są w każdym przypadku podobne, jednak samo skanowanie może przebiegać różnie, w zależności od typu skanera. Mamy skanery ręczne i stacjonarne, skanery dotykowe i bezdotykowe, skanery bliskiego i dalekiego zasięgu. Mamy skanery powszechnego użytku, jak i urządzenia do zastosowań profesjonalnych. Różnice dotyczą również wykorzystywanej technologii – mówimy o skanerach strukturalnych i laserowych.

Różne typy skanerów 3D

Skanery dotykowe i bezdotykowe

Skanowanie 3D może odbywać się dzięki głowicy, która sunąc po powierzchni obiektu, sprawdza jego kształt i zbiera potrzebne dane. Ta metoda sprawdza się w przypadku obiektów o zwartej strukturze, stabilnych, nie odkształcających się pod wpływem nacisku. Obecnie jednak znacznie większym zainteresowaniem cieszą się skanery bezdotykowe, które skanują obiekty z pewnej odległości, tym samym znacznie ułatwiając cały proces i eliminując ryzyko uszkodzenia delikatnej powierzchni. Trudno wyobrazić sobie, by skanowanie cennych i delikatnych eksponatów muzealnych mogło odbywać się z wykorzystaniem skanerów dotykowych.

Profesjonalne skanery 3D, a tańsze odpowiedniki

Skanery różnią się również szybkością i precyzją skanowania, a niekiedy również przeznaczeniem. Skaner do zastosowań profesjonalnych, np. przeznaczony do kontrolowania jakości w zakładach produkcyjnych, z pewnością działa szybciej i wymiaruje precyzyjniej, aniżeli tańsze urządzenie z niepewnego źródła. Profesjonalne skanery 3D są też wykonane w taki sposób, by mogły być wykorzystywane w trudnych warunkach przemysłowych i zewnętrznych.

Skanery strukturalne i laserowe

Dostępne na rynku skanery 3D albo wykorzystują technologię światła strukturalnego, albo są skanerami laserowymi. Skanery strukturalne działają z dużą szybkością, są lżejsze od laserowych i nadają się do naprawdę różnych zastosowań.