Drewniane podłogi, dzięki swemu autentycznemu pięknu, nieustannie są bardzo chętnie wybierane jako element aranżacji wnętrz, nadający ciepło i elegancję każdemu pomieszczeniu. W czym tkwi niezaprzeczalna magia podłóg drewnianych? Jak ogólne aspekty drewnianych podłóg wpływają na ich urok?
Podłogi drewniana — inwestycja na lata
Drewniane podłogi nadają wnętrzom wyjątkowego, niepowtarzalnego charakteru. Stanowią one nieodłączny element aranżacji niezależnie od stylistyki, w której wnętrze jest wykończone. Wybór podłogi z drewna znacząco przełoży się na ogólną estetykę pomieszczeń, nadając im klasyczną, przytulną atmosferę. Jednak uniwersalność drewna sprawia, że tego rodzaju podłogi sprawdzą się dosłownie w każdej stylistyce.
Wytrzymałe i twarde podłogi
Twardość drewnianych podłóg mierzona jest współczynnikiem Brinella (BHN), im ten współczynnik jest wyższy, tym podłogi są twardsze. Drewno to wprawdzie trwały materiał, który w odpowiednich warunkach będzie się świetnie prezentował przez dziesięciolecia, jednak warto wybrać podłogę wykonaną z odpowiedniego gatunku drzewa, by móc w pełni czerpać z ich właściwości.
W pomieszczeniach rzadziej użytkowanych takich jak np. sypialnie może być zastosowany w zasadzie każdy gatunek drewna. Natomiast dla wnętrz, w których intensywność ruchu jest wyższa warto zdecydować się na drewno twarde, np. dąb, a nawet najtwardszy gatunek stosowany w pokryciach podłogowych czyli jatoba. Jeśli pomieszczenia będą wyposażone w ogrzewanie podłogowe, zaleca się zastosowanie gatunków bardziej odpornych na zmiany wilgotności powietrza, takie jak wspominany już dąb, czy merbau, iroko lub teak.
Co warto wiedzieć o podłogach drewnianych?
Podłogi drewniane, będąc darem od natury, nie tylko ozdabiają przestrzeń, ale także korzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Jakie cechy wyróżniają ten rodzaj posadzek:
- regulują wilgoć, doskonale sprawdzają się w systemach ogrzewania podłogowego, zarówno wodnych, jak i elektrycznych. Elektryczne ogrzewanie zalecane jest przy rezygnacji z dywanów, aby uniknąć emisji ciepła punktowo. Oporność cieplna podłóg drewnianych wynosi R = 0,091 m2K/W,
- reagują na masę ciała, zapewniając delikatne ugięcie pod wpływem ciężaru, co jest istotne dla ochrony pleców i stawów,
- antystatyczność sprawia, że nie przyciągają kurzu i brudu,
- absorbują fale dźwiękowe, eliminując pogłos i przekazując dźwięki w sposób klarowny i uporządkowany.
- niski poziom emisji sprawia, że są bezpieczne zarówno dla środowiska, jak i dla użytkowników. Wykorzystywane materiały, takie jak drewno i kleje na bazie wody, spełniają surowe kryteria przyjazne dla zdrowia.
Niepowtarzalne walory podłóg drewnianych są nieustannie niepodważalne. Niezależnie od gatunku drewna, z którego wykonuje się podłogi łączą one estetykę, trwałość i wartość. Przy wyborze podłogi drewnianej zadbajmy jednak nie tylko o to, by spełniała ona nasze estetyczne oczekiwania, ale także dopasujmy ją do swojego budżetu i preferencji projektowych. Podłogi drewniane charakteryzują się nieprzemijającą elegancją, wprowadzając najwyższej wartości do naszej codzienności.