Obrabiarki sterowane numerycznie to maszyny powszechnie wykorzystywane w firmach produkcyjnych. Bez nich sprawna produkcja złożonych elementów nie byłaby możliwa. Oczywiście w niektórych firmach wciąż możemy spotkać obrabiarki sterowane ręcznie, ale nie mogą równać się z tym, co oferują zaawansowane rozwiązania CAM. Nowoczesna maszyna CNC w połączeniu z dobrej jakości oprogramowaniem CAM stanowią duet umożliwiający optymalizację procesu produkcyjnego.
Początki rozwoju techniki NC
Etapem pośrednim pomiędzy zaawansowanymi maszynami CNC a ręczną obróbką materiałów były maszyny NC. W początkach rozwoju techniki NC maszyny programowano ręcznie, następnie maszynowo. Technika CNC pojawiła się później, kiedy to dostrzeżono potrzebę doskonalenia technik obróbczych i zaobserwowano znaczące postępy w dziedzinie elektroniki.
System CAD a rozwój techniki CNC
W międzyczasie wciąż rozwijały się programy CAD. Projektowanie w programie komputerowym stawało się powszechną praktyką. Pojawiła się myśl o tym, by zintegrować procesy projektowania i wytwarzania, co byłoby z korzyścią dla wszystkich. Niedługo potem zaczęły powstawać programy umożliwiające nie tylko wykonanie projektu CAD, ale i opracowanie strategii obróbki i wygenerowanie kodu sterującego obrabiarką. Oczywiście pierwsze systemy CAM nie były tak funkcjonalne i elastyczne jak rozwiązania CAM oferowane dzisiaj.
Zaawansowane rozwiązania CAM
Dziś komputerowe wsparcie wytwarzania jest praktyką zupełnie naturalną. Wszyscy doskonale wiemy, że bez dobrej jakości programu CAM wytwarzanie skomplikowanych elementów z metalu i tworzyw sztucznych nie zawsze jest możliwe. Poza tym program CAM skraca czas programowania obróbki, eliminuje ryzyko występowania kolizji i umożliwia pełne wykorzystanie możliwości narzędzi kształtnych.
Zastosowanie zaawansowanego rozwiązania CAM do sterowania maszyn CNC skutkuje skróceniem czasu produkcji i optymalizacją jej kosztów. Produkcja przyspiesza, niezależnie od stopnia jej skomplikowania. Dochodzi do zwiększenia wydajności pracy ludzi i urządzeń.
Praca z danymi zaimportowanymi z systemu CAD
Dostępne na polskim rynku programy CAM umożliwiają sprawne i precyzyjne importowanie danych z systemu CAD. Oznacza to, że programista CAM ma dostęp do wszelkich danych przygotowanych przez projektanta i nie musi zadawać mu dodatkowych pytań ani prosić o uzupełnienie danych. Oczywiście najbardziej komfortową sytuację mamy wtedy, gdy wykorzystywane w firmie programy CAD i CAM pochodzą od tego samego producenta, dzięki czemu możliwa jest silna integracja procesu projektowania i wytwarzania. Dzięki temu, że środowisko CAD/CAM jest wspólne, nie ma mowy o skomplikowanej wymianie danych pomiędzy strukturami i modułami obu systemów.