Czym jest i jak rozliczyć Self Assessment w UK?

Wielka Brytania przez lata pozostawała jednym z najpopularniejszych kierunków emigracyjnych Polaków. Dziś na emigrację zarobkową do Anglii decyduje się znacznie mniej osób, ale nadal są tacy, którzy przybywają na Wyspy w celu podjęcia zatrudnienia albo otwarcia własnej działalności na korzystnych warunkach. Oczywiście należy pamiętać, że osoby pozyskujące w UK zarobki, zobowiązane są do płacenia składek ubezpieczeniowych, składania rozliczeń podatkowych i wywiązywania się z obowiązku podatkowego. Jeśli chodzi o rozliczenia podatkowe, sporo dyskusji toczy się wokół Self Assessment.

Co to jest Self Assessment?

Prowadząc działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii, osiągając dochody z nieruchomości, albo spełniając inny określony przez HMRC warunek, każdego roku należy składać specjalne zeznanie podatkowe. Self Assesment informuje HMRC (odpowiednik polskiego urzędu skarbowego) o osiągniętych zyskach podlegających opodatkowaniu. Zeznanie składa się raz w roku i na jego podstawie ustala, jakiej wysokości podatek powinien trafić do kasy HMRC.

Kto powinien złożyć zeznanie podatkowe Self Assessment?

Każda osoba zatrudniona na terenie Wielkiej Brytanii musi rozliczać swoje dochody, ale nie na każdej ciąży obowiązek składania Self Assessment. Taką deklarację muszą przygotować ci, którzy są osobami samozatrudnionymi, czyli zarejestrowanymi jako Self Employed i osiągają zyski ponad 1000 GBP. Obowiązek ciąży także na osobach będących wspólnikami w spółce partnerskiej i na dyrektorach firm, o ile ich dochód nie jest opodatkowany w ramach PAYE. Oprócz tego Self Assessment składają osoby osiągające dochody z wynajmu nieruchomości, prowizji, oszczędności, inwestycji i dywidend, a także pozyskujące dochód z zagranicy. W niektórych przypadkach na baczności powinny mieć się także osoby pobierające benefity.

Jeśli podatnik nie jest pewien, czy powinien złożyć zeznanie podatkowe Self Assessment, powinien zwrócić się po poradę do biura księgowego. Polskie biuro księgowe w UK nie tylko odpowie na nurtujące podatnika pytania, ale przygotuje za niego odpowiednie zeznanie podatkowe. Rozliczanie podatków w UK jest jednym z podstawowych filarów działalności biur księgowych, zaraz obok prowadzenia księgowości firm.

Deklaracja podatkowa Self Assessment – terminy

Powyżej znajduje się informacja, że deklarację Self Assessment składa się każdego roku i tylko raz w roku. Jeśli chodzi o termin, z pewnością musi to być po zakończeniu danego roku podatkowego. Przypomnijmy, że rok podatkowy w Wielkiej Brytanii trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego. Deklarację Self Assessment w wersji papierowej należy złożyć do 31 października danego roku. Osoby składające zeznanie w wersji online mają więcej czasu, bo w tym przypadku termin złożenia deklaracji mija 31 stycznia. Również do 31 stycznia należy uiścić należny podatek. Za przekroczenie terminów grożą dotkliwe kary finansowe, dlatego nie warto zwlekać. Im szybciej polski księgowy w Anglii przygotuje rozliczenie, tym sprawy z HMRC będą układały się lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *