Jak dbać o złotą biżuterię aby lśniła przez lata?

Złoto to synonim bogactwa, luksusu, ale też klasy, elegancji i piękna. Przedmioty w kolorze złota zawsze wzbudzają zainteresowanie, zwłaszcza jeśli rzeczywiście zostały wykonane ze złotego kruszcu. Dotyczy to nie tylko biżuterii, choć faktem jest, że rozmowy o sztabkach złota zwykle gładko przechodzą w rozmowy o złotej biżuterii. Markowe wyroby biżuteryjne ze złota są naprawdę piękne i trwałe, jednak wymagają odpowiedniego traktowania.

Właściwości złotego kruszcu

Złoto to surowiec bezpieczny dla alergików. Wysokie próby złota nie wywołują reakcji uczuleniowych, dlatego oryginalna złota biżuteria może być noszona przez osoby o wrażliwej skórze. Metale w niewielkich ilościach dodawane do złotego stopu, również wybierane są z ogromną starannością i w taki sposób, by ich obecność nie powodowała dyskomfortu.

Złoto to metal nieulegający korozji i chociaż zaleca się, by złotej biżuterii nie narażać na nadmierne działanie wilgoci, to nie musimy obawiać się, iż po kontakcie z wodą na biżuterii pojawi się rdzawy osad. Złoto jest metalem trwałym, choć jednocześnie plastycznym. Ta plastyczność złota powoduje, że można z niego wytwarzać najróżniejsze wzory biżuterii. Wytworne zdobienia, biżuteria dmuchana, delikatne plecionki – złoto nie ma sobie równych, jeśli chodzi o produkcję ekskluzywnej biżuterii.

Jak dbać o biżuterię ze złota? Przechowywanie złotych wyrobów

Przede wszystkim pamiętajmy, by biżuterię zawsze odkładać w wyznaczonym miejscu. Może to być specjalny woreczek, pudełko, albo szkatułka na biżuterię. Drogocennych wyrobów nie pozostawiajmy na wierzchu, bo mogą się zagubić, albo spaść na podłogę i zniszczyć, gdy przypadkiem ktoś na nie nadepnie. Biżuterii nie przechowujemy też na blacie lub półce w łazience. Wilgotne powietrze nie zniszczy złota, ale może przyspieszyć proces czernienia. Złotu oczywiście da się przywrócić pierwotny kolor, ale zamiast kupować specjalistyczne środki do czyszczenia złota, lepiej po prostu chować je do odpowiedniej szkatułki. Złotych wyrobów nie należy przechowywać na wieszakach na biżuterię, chyba że mówimy o łańcuszkach czy pierścionkach, które nosimy każdego dnia i zdejmujemy tylko na noc.

Złote pierścionki a stosowanie chemii gospodarczej

Przymierzając się do sprzątania, zawsze zdejmujmy biżuterię. Dotyczy to przede wszystkim pierścionków, bransoletek, ale także długich wisiorków. Podczas sprzątania biżuteria może ulec uszkodzeniom mechanicznym, ponadto narażona jest na działanie środków chemicznych. O ile delikatny płyn do mycia naczyń nie wyrządzi biżuterii szkody, o tyle złote pierścionki nie powinny mieć do czynienia z mocną chemią, jakiej używamy do czyszczenia piekarników, czy szorowanie muszli klozetowej.

Idąc tym torem, zdejmujmy biżuterię także wtedy, gdy zamierzamy nakładać na siebie kosmetyki pielęgnacyjne, wcierać olejki i balsamy do ciała, albo nakładać na twarz kosmetyki zawierające kwasy. Biżuterię odłóżmy w bezpieczne miejsce także przed treningiem fizycznym, kąpielą w basenie, czy pobytem na plaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *