Dlaczego pływanie w basenie jest zdrowe?

Siedzący tryb życia, niezdrowa dieta, zbyt mała ilość snu, podatność na stres i tendencja do zamartwiania się mogą wywołać poważne problemy zdrowotne. Aby tego uniknąć, warto poszukać takiej formy aktywności fizycznej, która odpręży zarówno ciało, jak i umysł. Z jednej strony poprawi kondycję fizyczną, z drugiej pozwoli choć na chwilę zapomnieć o trudach dnia codziennego. Taką formą aktywności jest właśnie pływanie.

Pływanie w basenie – korzyści dla zdrowia

Pływanie odciąża stawy, dlatego jest zalecane pacjentom borykającym się ze schorzeniami układu ruchu, a także osobom otyłym. Pływanie doskonale wzmacnia i kształtuje sylwetkę, zapobiega wadom postawy i łagodzi bóle kręgosłupa. Korzystnie wpływa na pracę serca. Korzystając z basenu i różnego rodzaju masaży wodnych, ujędrniamy skórę, zwalczamy cellulit, poprawiamy krążenie. Poza tym pływanie doskonale odpręża, łagodzi stres, oczyszcza umysł. Pływanie w basenie jest zdrowe dla osób w każdym wieku i w różnym stanie zdrowia. Ważne jednak, by skorzystać z odpowiedniego basenu.

Kąpielisko publiczne czy prywatny basen?

Kąpieliska publiczne

Zdecydowana większość amatorów pływania korzysta z kąpielisk publicznych wyposażonych w kilka niecek o różnym przeznaczeniu. Na basen można pójść całą rodziną i każdy znajdzie tam coś dla siebie. Dzieci chętnie skorzystają z brodzików z ciepłą wodą, młodzież będzie szaleć na dużych zjeżdżalniach, a osoby, które rzeczywiście chcą popływać, skorzystają z basenu pływackiego. Nowoczesne, zadbane i bogato wyposażone kąpieliska publiczne cieszą się dużym zainteresowaniem, a jeśli umożliwiają zabawę na świeżym powietrzu – ich popularność znacząco wzrasta w okresie letnim. Niestety na basenie publicznym nie można czuć się zupełnie swobodnie, a nierzadko panuje tam spory ścisk. Poza tym za każdą wizytę na basenie trzeba zapłacić, a dojazd nierzadko zajmuje dużo czasu. Z tego powodu wiele osób stawia na prywatne baseny ogrodowe.

Prywatne baseny ogrodowe

Prywatny basen daje wiele przyjemności całej rodzinie. Można z niego korzystać o każdej porze i w dowolny sposób. We własnym ogrodzie nie jesteśmy narażeni na krytyczne spojrzenia i uwagi, a zabawa na basenie nie jest w żaden sposób limitowana. Poza tym dokładnie wiemy, jakich środków użyto do uzdatniania wody basenowej. Osoby, którym lekarz zalecił rehabilitację w basenie, mogą spokojnie wykonywać zalecone ćwiczenia. Jeśli jednak pewniej czułyby się pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, mogą skorzystać z basenu rehabilitacyjnego.

Baseny rehabilitacyjne

Baseny rehabilitacyjne powstały z myślą o pacjentach, którym pływanie może przynieść wymierne korzyści zdrowotne. Na gimnastykę w wodzie uczęszczają osoby borykające się ze schorzeniami układu ruchu, osoby po operacjach chirurgicznych i zabiegach ortopedycznych, osoby po przebytych zawałach i udarach, pacjenci cierpiący na chorobę zwyrodnieniową stawów, łuszczycę stawową, a także osoby ze schorzeniami kardiologicznymi, które stopniowo i pod opieką specjalisty powinny zwiększać aktywność fizyczną. Nowoczesne baseny rehabilitacyjne posiadają niecki basenowe ze stali nierdzewnej, co zapewnia pacjentom komfort i bezpieczeństwo. Zresztą kąpieliska publiczne i prywatne baseny ogrodowe też coraz częściej wykonywane są ze stali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *