Czy język angielski jest trudny

Czy język angielski jest trudny?

Język angielski uznawany jest za jeden z najprostszych języków świata i m.in. właśnie dlatego zdobył tak ogromną popularność i stał się językiem międzynarodowym. Mimo to niektórym osobom nauka języka angielskiego sprawia pewne trudności. Odpowiadając na pytanie, czy język angielski jest trudny, wielu z nich przyzna, że tak, przytaczając argumenty o mnogości czasów, odmiennej składni zdania i akcencie.

Angielski na tle innych języków

Angielski jest najczęściej używanym językiem świata. W wielu krajach stał się językiem urzędowym, a w wielu innych można mówić o jego powszechnej znajomości. Angielski nie ma godnego konkurenta i nic nie wskazuje na to, by w przyszłości jego miejsce miał zająć inny język międzynarodowy, np. hiszpański. I choć hiszpańskiego uczymy się dziś coraz chętniej, to w komunikacji międzynarodowej prym cały czas wiedzie język angielski.

Angielski jest językiem powszechnie używanym w instytucjach międzynarodowych, w branży IT, w mediach społecznościowych, w branży filmowej, muzycznej i oczywiście w turystyce. Znajomość języka angielskiego przydaje się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Angielski po prostu wypada znać, a brak umiejętności posługiwania się tym językiem coraz częściej traktowana jest jako cos niezrozumiałego, zwłaszcza wśród młodzieży.

Czy język angielski jest trudny?

Mimo że angielski przedstawiany jest jako język łatwy do przyswojenia, to nie brakuje głosów mówiących, że nauka angielskiego jest trudna. Zazwyczaj mówią tak ci, którzy mają złe doświadczenia z nauką tego języka, nie pałali sympatią do nauczyciela i nie podobały im się metody nauczania. W młodym wieku często zawodzi też motywacja – nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest poznawanie obcych języków, nie przykładamy się do nauki i z góry uznajemy ją za trudną i niepotrzebną.

Różne systemy językowe

Niektórzy sądzą, że język angielski jest trudny do nauczenia także dlatego, że jest zupełnie inny od polskiego. Języki z tej samej rodziny mają bardzo podobne systemy językowe, co sprawia, że łatwiej nam je przyswoić i łatwiej tworzyć konstrukcje składniowe. Tymczasem polski system językowy nie ma nic wspólnego z systemem angielskim. Inaczej wygląda odmiana wyrazów, inny jest szyk zdania. Poza tym w angielskim funkcjonuje wiele uproszczeń. Wielokrotnie jest tak, że kilka dłuższych wypowiedzi w języku polskim da się przełożyć na jedno, takie samo zdanie w języku angielskim. Właściwie jest to spore ułatwienie, ale dla niektórzy Polacy narzekają na brak możliwości dokładnego wypowiedzenia swoich myśli w języku angielskim.

Nauka języka angielskiego

Czy język angielski jest trudny? Nie, jeśli przystąpimy do nauki z właściwą motywacją i wykorzystamy skuteczne i przyjemne metody nauczania. Najlepszym rozwiązaniem jest kurs języka angielskiego w profesjonalnej szkole językowej, gdzie pracują wykwalifikowani lektorzy, którzy pasjonują się angielskim językiem i kulturą, a swoją pasją zarażają kolejne osoby. Nauka języka angielskiego może odbywać się indywidulanie lub w małych grupach. Każdy może wybrać rozwiązanie, które najlepiej odpowiada jego potrzebom.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *