Osoby wykonujące pracę biurową z reguły przywiązują dużą wagę do swojego wyglądu, zwłaszcza jeśli na co dzień mają bezpośredni kontakt z klientem. Stój do pracy w biurze powinien być schludny, estetyczny, niezbyt krzykliwy ani wyzywający. Oczywiście mowa o miejscach pracy, w których nie obowiązuje ścisły dress code i nie ma potrzeby noszenia garniturów, eleganckich koszul i spódnic.
Praca biurowa a zasady ubioru
Zasady dotyczące tego, jak należy wyglądać w miejscu pracy, są bardzo ogólnikowe, poza tym zwróćmy uwagę, że praca biurowa nie zawsze polega na wykonywaniu identycznych czynności. Niektórzy pracownicy biur praktycznie nie ruszają się z miejsca i większość zadań wykonują w pozycji siedzącej, inni często przemieszczają się po budynku, przenoszą dokumenty, rozmawiają z pracownikami innych działów. Jedni mają częsty kontakt z klientem, a nawet zdarza im się wychodzić na służbowe spotkania, inni w ogóle nie uczestniczą w bezpośrednich rozmowach z osobami spoza biura. Wszystko to oznacza, że w niektórych przypadkach strój do pracy w biurze może być bardziej swobodny, w innych powinien podążać w kierunku elegancji.
Pracownik wizytówką firmy
Wygląd pracowników biur poniekąd świadczy o tym, jaki mają stosunek do wykonywanych obowiązków, a także – jaki firma ma stosunek do swoich klientów. Jeśli pracownik ma kontakt z klientem, z automatu staje się wizytówką firmy, a to oznacza, że powinien wyglądać profesjonalnie. Sportowe i typowo wakacyjne stylizacje lepiej zostawić na inne okazje.
Do biura ubieramy się w rzeczy czyste i wyprasowane. Kobiety powinny unikać zbyt głębokich dekoltów, bluzek odsłaniających ramiona, bardzo krótkich spódnic. Nie wskazane są również szorty, czy klapki. Panowie powinni unikać noszenia krótkich spodenek, sandałów, koszulek bez rękawków, koszul w hawajskie wzory. Oczywiście duże znaczenie mają także fryzura, makijaż, a także dodatki w postaci biżuterii.
Biżuteria do pracy w biurze
Skoro strój do pracy w biurze nie powinien być krzykliwy, to samo dotyczy biżuterii. Biżuteria bardzo duża, kolorowa, bogato zdobiona – tego typu błyskotki lepiej zachować na inne okazje. Biżuteria plastikowa, wykonana z włóczki, piórek czy muszelek również nie jest najlepszym wyborem. W pracy najlepiej sprawdzi się złota biżuteria albo wyroby ze srebra. Zarówno złoto, jak i srebrna biżuteria, to metale szlachetne, które zawsze wyglądają z klasą. Oczywiście jeśli do pracy w biurze założymy na siebie zbyt dużo biżuterii, nawet tej najwyższej jakości, nie będzie to wyglądało zbyt dobrze. Ważne jest zachowanie umiaru.
Osoby wykonujące pracę biurową, mogą pozwolić sobie na delikatny naszyjnik, niewielkie kolczyki wkrętki bądź małe kółka, subtelną bransoletkę, zegarek, a nawet złote pierścionki. Jeśli chodzi o ozdoby na palcach, sugeruje się, by nie były to więcej niż trzy pierścionki. Oznacza to, że kobiety zamężne, które noszą obrączkę i pierścionek zaręczynowy, mogą założyć jeszcze tylko jeden pierścionek. Złote pierścionki nie powinny być przy tym zbyt masywne.